Zastupnički dom
7

Strategija razvoja FBiH sutra na dnevnom redu, važan dokument za IT sektor u našoj zemlji

R. D.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH sutra će razmatrati Prijedlog strategije razvoja ovog entiteta za period od 2021. do 2027. godine.

Strategija je podijeljenja na četiri strateška cilja koji se sastoje od prioriteta i mjera koje je potrebno preduzeti. Četiri strateška cilja iz ovog dokumenta odnose se na ubrzan ekonomski razvoj, prosperitetan i inkluzivan društveni razvoj, resursno efikasan i održiv razvoj te transparentan, efikasan i odgovoran javni sektor.

Ona predviđa 18 prioriteta i 78 mjera za njihovu implementaciju, a novina u odnosu na ranije strateške dokumente je devet ofanzivnih mjera koje najviše doprinose ekonomskom i rastu zaposlenosti.

Devet važnih ofanzivnih mjera izdvojene su kao akceleratori razvoja. Prve dvije mjere se odnose na istraživačko-razvojne i inovacijske aktivnosti i povezivanje privrede s naučno-istraživačkim centrima, zatim racionalizaciju tekuće javne potrošnje i povećanje javnih investicija, stimulisanje povezivanja s bh. dijasporom, zatim dvije mjere iz oblasti digitalizacije, razvoj vještačke inteligencije, digitalnu transformaciju javne uprave u FBiH, rasterećenje privrede, restruktuiranje javnih preduzeća i diverzifikaciju i unapređenje finansijskog sistema.

Puna implementacija tih devet mjera donijela bi Federaciji BiH godišnji rast BDP-a od devet do čak 13,7 posto. Prema procjenama, za implementaciju tih mjera neophodno bi bilo osigurati oko 530 miliona KM u sedmogošnjem periodu, odnosno 75 miliona KM godišnje.

Strateški cilj broj 1 zove se "ubrzan ekonomski razvoj", a unutar njega je prvi prioritet koji se zove "povećavanje digitaliziranosti ekonomije".

Strategija je posebnu pažnju posvetila razvoju i potencijalima IT industrije, koja je označena kao strateška grana privrede i predviđen je niz različitih mjera kojim se treba osigurati njen ubrzani rast i razvoj, a sve kako bi se ubrzao i pospješio ukupan ekonomski razvoj Federacije BiH.

U dijelu koji govori o IT sektoru navodi se da je potrebno donijeti zakonski okvir o podsticaju razvoja strateških djelatnosti, pri čemu IT sektor treba pozicionirati kao najperspektivniji i najbrže rastući sektor u FBiH, kao i osigurati neophodnu fizičku infrastrukturu.

"Potrebno je kreditirati nabavku opreme i tehničke infrastrukture za razvoj kompanija u IT industriji. Kako bi se osigurao rast i razvoj IT preduzetništva i startup kompanija u softverskoj industriji, neophodno je osigurati poticajnu poresku politiku za kompanije iz IT sektora te promovisati IT zanimanja kao zanimanja budućnosti. Odgovarajuće politike poreskih poticaja bi olakšale investitorima da se odluče na investiranje u digitalizaciju vlastitih poslovih ili tehnoloških procesa ili da podrže razvoj i jačanje zajedničkih institucionalnih oblika", navodi se u strategiji.

Tatjana Vučić, izvršna direktorica BIT Alijanse i članica Udruženja IT kompanija iz BiH, kaže za Klix.ba kako se njena kompanija u proteklom periodu veoma posvetila uspostavljanju odnosa s različitim nivoima vlasti u BiH, a sve sa ciljem stavljanja u fokus pitanja unapređenja položaja IT sektora.

"Posebno nam je zadovoljstvo što smo imali priliku učestvovati u kreiranju Strategije razvoja FBiH i što je IT sektor, u ovom važnom dokumentu, tretiran kao strateška privredna oblast, kako i dolikuje s obzirom na sve pokazatelje koji ukazuju na dosadašnje rezultate i perspektivu ovog sektora. Ovim dokumentom je predviđeno usvajanje niza konkretnih mjera čijom implementacijom bi se trebalo osigurati da IT sektor postane generator razvoja cijele ekonomije u BiH, jer definitivno, jedini ima snagu da napravi značajan preokret u ovim nepredvidivim vremenima", kazala je ona.