Fiskalna disciplina
42

Stručnjaci: Akcija "Kasa" i hapšenje ugostitelja mogli bi dovesti do ekonomskog preokreta

Piše: R. D.
Akcija "Kasa" u kojoj su zbog izbjegavanja plaćanja poreza uhapšeni neki od najugladnijih sarajevskih ugostitelja mogla bi biti prelomna tačka u tretiranju ovog teškog kršenja zakona koji je kod nas postao uobičajena poslovna praksa.

Logično je zapitati se šta bi se moglo desiti ako bi se ovakav stav poreznika nastavio, a time i izbjegavanje plaćanja poreza postalo veći rizik. Da li bi dosljednija primjena Zakona o PDV-u, posebno njegovih krivičnih odredbi, mogla prikupiti dodatna sredstva, ali i stvoriti drugačiju poslovnu kulturu kod nas?

Komentarišući samu akciju "Kasa", ali i eventualni njen značaj u narednom periodu, ugledni profesor Vjekoslav Domljan kaže da kad direktor UINO Miro Džakula se pohvali koliko je PDV-a prikupljeno, da se uvijek on, ali i svi mi trebamo zapitati koliko je PDV-a ostalo neprikupljeno.

Postoji bar još jedna milijarda KM neprikupljenog PDV-a

"Ta cifra je najmanje milijardu KM godišnje. Ono što bi naša država mogla da radi, a ne radi je fiskalna lutrija. Takva lutrija motiviše građane da traže račune kod svake kupovine jer očekuju vrijedne nagrade. Kasnije poreska uprava može lakše iskontrolirati da li su svi izdati računi ušli u PDV prijave. Fiskalna lutrija postoji na Tajlandu još od 1952. godine", kazao je Vjekoslav Domljan,

Ekonomski analitičar Admir Čavalić kaže kako je izbjegavanje poreza učestala pojava u Bosni i Hercegovini koja onemogućava razvoj stabilnih institucija koje su od ključnog značaja za ostvarivanje ekonomskog rasta.

"Smatram da izvor ovog problema nije u lošoj zakonskoj regulativi, već u neadekvatnoj primjeni iste. Pritom su inspekcijski organi ključna karika čitavog procesa. Ranija istraživanja pokazuju da inspekcijski ili drugi nadležni organi rade selektivno tj. ne primjenjuju ista pravila za sve. Navedeno stvara nepredvidljivost pravnog sistema odnosno ekonomsku neizvjesnost za tržišne učesnike", kazao je.

Treba više sličnih akcija, ali...

Dodaje da u skladu sa navedenim, akcija "Kasa" je za pohvalu jer je stala u kraj pojedincima koji nisu prikazivali stvarni promet kroz fiskalne kase, posljedično plaćajući manje poreza. Međutim, problem ove ili sličnih bombastičnih akcija je što se dešavaju periodično, par puta godišnje i nerijetko su upitni motivi njihovog pokretanja.

"Stabilna, institucionalno utemeljenja ekonomija podrazumijeva manje za javnost zanimljivih akcija, a više redovnih i od etično korektnih kontrola od strane nadležne inspekcije. Pitanje je zašto se ranije nije sankcionisala ova zloupotreba sistema i šta je sa brojnim drugim poduzećima za koje zakoni ne važe. Ista pravila za sve i predvidljivost pravnog sistema su formula za ekonomski uspjeh", naveo je on.

Pritom, nastavlja Čavalić, potrebno je voditi računa da je regulativa dovoljno prihvatljiva i fleksibilna za biznis, naročito za mala i srednja preduzeća.

"U praksi, imamo najgori mogući scenarij – stroga pravila i selektivan rad onih koji prate primjenu datih pravila. Na dugi rok ovo razvija kulturu evazije poreza koja se opravdava činjenicom da uvijek postoje nedodirljivi. Naravno, sve to prati korupcija. Na kraju, akcije poput "Kase" treba da signaliziraju disciplinu ostalim tržišnim učesnicima, te pokažu da politika ne štiti pojedina poduzeća. Ali, opet naglašavam, za dugoročni uspjeh, trebamo redovniju, dosadnu kontrolu, koja opet neće biti prilika za zloupotrebu inspekcije, već rad na uspostavi pravednijeg sistema privređivanja", zaključuje ekonomski analitičar Admir Čavalić.