Centralna banka BiH vrši kontinuirano povlačenje novčanica nepodobnih za opticaj koje se uništavaju u skladu s važećim propisima. Povlačenje nepodobnih novčanica i puštanje u opticaj novčanica nove serije, Centralna banka BiH održava zadovoljavajući kvalitet novca u opticaju.
"Broj zamijenjenih novčanica u 2017. godini bio je za 22,7 posto viši od ukupnog broja novčanica van Centralne banke BiH na kraju 2017. godine. U 2017. godini u Centralnoj banci BiH je registrovana 691 krivotvorena novčanica konvertibilnih maraka, što je za 13,6 posto manje u odnosu na 2016. godinu", piše u Godišnjem izvještaju Centralne banke BiH za 2017. godinu.
Prema apoenskoj strukturi, najviše krivotvorenih novčanica je bilo u apoenima od 20 KM, a krivotvorenih kovanica u apoenima od 1 KM.
Na dan 31. decembar 2017. godine stanje gotovog novca u opticaju (van banaka) iznosilo je 3,60 milijardi KM, što je za 5,71 posto više u odnosu na 2016. godinu, a time je nastavljen trend rasta iz prethodnih godina. Rast potražnje za gotovim novcem od banaka rezultat je uvećanih zahtjeva klijenata za gotovim novcem.
"Ovo potkrepljuju i podaci o kartičnom poslovanju koji ukazuju na još uvijek izraženu preferensiju stanovništva ka gotovinskom plaćanju. Naime, od ukupne vrijednosti transakcija realizovanih upotrebom kartica u zemlji u iznosu od 9,51 milijardu KM, putem bankomata je podignuto gotovine u iznosu od 6,75 milijardi KM (71,01 posto)", navode iz Centralne banke BiH.
Dodatnu potražnju za gotovinom potiču i izuzetno niske kamatne stope na depozote, naročito na kratak rok, što minimizira oprtunitetni trošak držanja gotovine.