Usred jedne od najvećih kineskih pustinja napravljena je impresivna farma organskog mlijeka
Farma je napravljena u pustinji Ulan Buh koja se prostire na više od 14.000 kilometara kvadratnih. Pustinja se nalazi u regiji Unutrašnja Mongolija.
This Chinese company created an organic milk farm in the desertFrom forbidding moonscape to verdant grassland in a decade. Here are the benefits of China investing in nature. Read more in our New Nature Economy Insight Report: http://ow.ly/BM0V50Hw56T #DavosAgenda
Posted by World Economic Forum on Monday, January 17, 2022
Dugo se smatralo da ljudi uopće ne mogu živjeti u ovoj pustinji. Međutim, kompanija ShengMu je početkom 2009. počela potpuno mijenjati krajolik ove pustinje.
To je značilo i gradnju farme koju čini 80.000 krava, sadnju 97 miliona stabala, tj. pretvaranje 200 kilometara kvadratnih pustinje u šumu. Đubrivo od stoke se koristi za uzgoj pašnjaka na 150 kilometara kvadratnih.
Novom vegetacijom je stvorena nova mikroklima. Time je smanjena brzina vjetra te je učestalost kišnih padavina povećana za četiri puta. Za posljedicu je to imalo stvaranje iznimno dobrih uslova za proizvodnju organskog mlijeka. ShengMu je zaposlio lokalno stanovništvo i farmere.
U Svjetskom ekonomskom forumu (WEF) su napomenuli da je ovim dijelom svijeta prije 1.000 godina proticala Žuta rijeka. Upozorili su da je 65 posto kineskog BDP-a u riziku zbog velikih gubitaka u prirodnom bogatstvu.
Zbog toga se vlast odlučila da investira 1,9 biliona dolara kako bi podstakla obrte kojima će se sačuvati priroda. Cilj je do 2030. zaposliti još 88 miliona ljudi.