"Radnička prava"
16

Vlasti u BiH nemaju interes da zabrane rad nedjeljom, Banja Luka će ga čak produžiti

Piše: M. N.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Radnici u privatnom sektoru širom BiH, pogotovo u uslužnim djelatnostima, nerijetko rade više sati nego što je to zakonom dozvoljeno. Inicijative koje su podnošene da se zabrani rad nedjeljom, kako bi se radnici posvetili porodici i sebi, odbijane su.

Savez sindikata Republike Srpske najavio je inicijativu da se zabrani rad nedjeljom u oblasti trgovine i uslužnih djelatnosti. Inicijativa je još u fazi okupljanja institucija koje bi pružile podršku. Do sada su obavili razgovore u Ministarstvu trgovine RS, a tražili su i podršku poglavara pravoslavne i katoličke crkve. Radnici ih podržavaju i nadaju se da će dobiti jedan dan za svoju porodicu.

"Cilj je da radnici provedu nedjelju s porodicom i odmore se. Obje crkve propagiraju da je nedjelja dan za odmor i dan koji se posvećuje Bogu. Imamo podršku svih radnika u trgovinama. To je jedno od najtežih radnih mjesta. Imamo problem malih plata, rada na crno, prekovremenog rada, neosiguranih radnih mjesta, neosiguranja itd", rekao je ranije predsjednik Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti u Savezu sindikata RS Goran Savanović.

Banja Luka će produžiti radno vrijeme

Savez sindikata najavio je za sutra press konferenciju na kojoj će biti govora o ovoj temi. Za 10. april je najavljena i sjednica Skupštine Grada Banja Luka na kojoj će se razmatrati odluka o izmjeni radnog vremena zaposlenima u tržnim centrima, a predloženo je da se radi nedjeljom do 22 sata, umjesto do 16 sati kao što je to bio slučaj do sada. Većina smatra da je to već "gotovo" zbog nedavno otvorenog tržnog centra Delta, u čijoj obavijesti stoji da je radno vrijeme do 22 sata i nedjeljom. Zbog ovoga je ovaj tržni centar kažnjen, jer je utvrđeno da nisu poštovali Odluku o radnom vremenu Grada Banja Luka, koja je na snazi.

"Moje mišljenje je da će odbornici većine izglasati ovu odluku zato što sam se uvjerila da oni glasaju uvijek za te tačke iako se nekad i ne slažu s tim odlukama. Naš cilj nije bio da izađe komunalna inspekcija i naplati kaznu od nekoliko stotina KM. To nije rješavanje problema. Ako se sjetite cvjećare 'Paloma', koja je minut poslije radnog vremena izdala jednu ružu bez fiskalnog računa, bila je zatvorena 15 dana, a vlasnik nije mogao uzeti cvijeće iz cvjećare. Bili su toliko rigorozni, a evo Deltu nisu zatvorili. Danas su i jedan kafić kod Boske zatvorili žutom trakom. Zašto inspekcija nije žutom trakom zatvorila Deltu?", kazala je odbornica u Skupštini Grada Banja Luka Mirna Savić-Banjac (NDP).

Najavila je da za gradonačelnika Igora Radojičića ima mnogo pitanja i da neće odustati od borbe.

U FBiH ranije odbijena inicijativa

Ista inicijativa nije prošla ni u Federaciji BiH. Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Irfan Čengić uputio je u parlamentarnu proceduru sredinom decembra prošle godine inicijativu za izmjene Zakona o radu FBiH s akcentom na to da se određenim oblastima zabrani rad nedjeljom. Vlada FBiH je "zdušno" odbila ovi inicijativu kazavši kako u ovom trenutku nije prihvatljiva.

"Radnici u Bosni i Hercegovini nerijetko rade mnogo više sati nego što bi prema zakonu smjeli, a nemaju slobodne dane ili ih čak tjeraju da 'narade slobodne dane'. Očito je da su svi ostali instrumenti zaštite radničkih prava zakazali i vrijeme je da razgovaramo o zabrani rada nedjeljom", naveo je tada Čengić.

Za Klix.ba je rekao kako ne planira više podnositi inicijativu.

"U saradnji sa sindikatom planiram predložiti tekst Nacrta zakona koji će tretirati ovu oblast i rad u vrijeme dana državnih i vjerskih praznika", istakao je.

Građani biraju

Iako su svim političkim strankama "usta puna" radničkih prava u predizbornim kampanjama, rijetko ko pokušava raditi na njihovom poboljšanju i istinskoj zaštiti radnika. Uprkos tome, građani ih biraju pa samim tim i snose dio odgovornosti.

"U kampanji su to govorili, potpisivali su to u famoznom sporazumu od osam tačaka na papiru A4 formata, ali očigledno ne misle to provoditi., jer nisu željeli čak ni podržati inicijativu da se o tome otvori debata u našem društvu", kazao nam je Čengić misleći na stranke u FBiH.

Odbornica Savić-Banjac kazala je da je to politika koja uspijeva godinama, jer je pamćenje biračkog tijela kratkog daha.

"Ne bismo svi živjeli ovako da sami na neki način ne pamtimo kratko i ne razmišljamo o budućnosti. U predizbornoj kampanji se sve obećava, ali oni nastavljaju to raditi jer svake dvije godine isti ljudi dobiju povjerenje iako su prevarili građane bezbroj puta i tako će biti dok ih građani ne počnu kažnjavati", kazala je odbornica Savić-Banjac.

Hrvatska vlada od jeseni prošle godine radi na izradi izmjena zakona koji bi omogućili zabranu/ograničenje radnog vremena nedjeljom. Od 2000. rad nedjeljom je u dva navrata bio zabranjen, jednom u vrijeme vlade Ivice Račana 2003., a drugi put 2009. kada je premijer bio Ivo Sanader. Oba puta zakonska zabrana nije trajala duže od nekoliko mjeseci jer je, u oba navrata, odluku ukinuo Ustavni sud nakon što su veliki trgovački lanci podnijeli tužbe.

Vlada Italije također je najavila da će uvesti zabranu rada nedjeljom, a to je ranije uradila Poljska. Slovenija je ograničila rad nedjeljom, kao i Švicarska, Njemačka i Austrija u kojim većina trgovina čak ne radi nikako.