Vuković poručio: Bez sistema reguliranja štetnih plinova BiH će godišnje gubiti 300 miliona KM
Predsjednik Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine Vjekoslav Vuković je naglasio da je ovo četvrta konferencija koju Vanjskotrgovinska komora radi u saradnji sa udruženjem H2 iz Zagreba i cilju da se skupi što više iskustava na ovu temu, jer se Vanjsko trgovinska komora pridružila velikim projektima zelene ekonomije.
"Posebno smo se fokusirala na trgovinu ugljičnim vodikom, odnosno trgovinu emisijama štetnih plinova“, kazao nam je Vuković govoreći o CBAM-u, odnosno mehanizmu koji za cilj ima reguliranje emisije CO2 u međunarodnoj trgovini, a dio je Evropskog zelenog plana.
Ukazao je na značaj CBAM-a i upozorio na to da prilikom izvoza robe iz BiH, a posebno čelika, željeza, cementa i tekućeg vodika nećemo biti konkurentni ukoliko taj porez budemo plaćali zemlji u koju izvozimo, te naglasio da bi te vrste pozera trebale da ostaju u BiH.
"Nažalost određene direktive Evropske unije nisu još uvijek prihvaćene i implementirane u BiH, a mi nastojimo da podignemo svijest o tome kako bi približili široj javnosti, a prije svega tijelima vlasti koji je to značaj i šta zapravo možemo izgubiti. Ukoliko pravovremenu ne uđemo u te sustave mi ćemo na nivou godine gubiti 300 miliona KM izvoza, a upitan je veliki broj radnih mjesta koji je vezan za ove industrije", objasnio je Vuković za Klix.ba uoči otvaranja foruma u Mostaru.
Kako bismo danas govorili o ugljiku kao nekom gorivu budućnosti kako je naglasio, prethodno je pitanje da li ima dovoljno koncentracije novih izvora energije i šta sa njima, ako nismo u sustavu CBAM-a, jer se radi o sustavu spojenih posuda i veliki je značaj podići svijest svih nas o tome.
Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona Marija Buhač je pozdravila organizaciju ovog forumu u smislu otvaranja novih tema koje su danas inovativne tehnologije a istovremeno i radna mjesta, energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša.
"To je nešto čemu smo mi kao Vlada opredijeljeni i svakako ćemo pružiti podršku svakom ovakvom pokušaju uvođenja energetskih učinkovitih načina održavanja industrije i privrede, te razvoja. Mi kao Hercegovina imamo izrazit potencijal u smislu obnovljivih izvora energije što smo pokazali i izgradnjom solarnih i vjetro kapaciteta koji su u zamahu, a ovo je novi pravac koji svakako ima svoj potencijal u Hercegovini. Nadam se da će ovaj današnji forum iznjedriti konkretna partnerstva i konkretne projekte u tom smislu", kazala je premijerka Buhač za Klix.ba uoči ovog događaja.
Na forumu će biti razgovarano, između ostalog, o aktualnom stanju u proizvodnji vodika i E-Methanola na globalnom tržištu i otpadu kao sirovini za dobijanje čiste energije, a bit će predstavljen i projekt solarne elektrane i proizvodnje vodika u Rami, kao i projekt "Zeleni i energetski samostojni Grad Vis".