Profesor Slobodan Lukić s Univerziteta Aperion rekao je da je posebno važno spriječiti izbijanje krize, jer kada ona nastupi, pristupa se potpuno drugačijem načinu rada.
"Pošto je 95 posto firmi u BiH u nekoj vrsti krize nastojimo im objasniti sve o tim situacijama, od dijagnoziranja krize do metoda za njeno prevazilaženje", naveo je Lukić.
Pojasnio je da se u slučaju da su dugovi firme veći od njene tržišne vrijednosti pristupa reinženjeringu, kao što se desilo General Motorsu 2009. ili što se sada dešava Agrokoru.
"To je najteži oblik krize i samo pet posto firmi se uspije spasiti kada se nađu u takvoj situaciji", precizirao je Lukić.
Direktorica Sektora za edukaciju VTKBiH Elma Kovačević-Bajtal naglasila je da kriza preduzeća rezultura negativnim posljedicama u cijeloj privredi, što znači da utječe na nivo zaposlenosti, kupovnu moć potrošača, sklonost ka investicijama i štednji, imidž grane...
Naglasila je da bi upravo zato trebalo veću pažnju poklanjati upravljanju krizom, kako bi se što prije izašlo "na zdravu osnovu poslovanja".