Vujanović je na početku informirao članove Savjeta o godišnjoj informaciji Federalnog ministarstva trgovine, usvojenoj na sjednici Vlade FBiH, o direktnim stranim ulaganjima u Federaciji BiH u 2018. godini, koja su iznosila 783,4 miliona konvertibilnih maraka.
Najviše pažnje izazvao je analitički osvrt izvršne direktorice Vijeća stranih investitora u BiH Sanje Miovčić na objavljene indekse za 2018. godinu "Doing business" Grupacije Svjetske banke i "Indeks globalne konkurentnosti" Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, po kojem je od 190 ekonomija u svijetu naša svrstana na 90. mjesto po lakoći poslovanja. Taj podatak više članova Savjeta označilo je zabrinjavajućim, i pored činjenice da metodologija po kojoj se ovaj indeks dobija za nas nije povoljna i ne odražava pravo stanje na terenu.
Istaknuta je potreba da se zakonskim mjerama osigura što povoljniji ambijent za strane investitore i skrati procedura registracije poslovnih subjekata i izdavanja građevinskih dozvola, za koje je rečeno da što prije moraju preći u zonu digitalnog izdavanja.
Jedan od zaključaka je da se ovi pokazatelji upute kantonalnim vladama, a one da ih proslijede općinama kako bi se stekao uvid u postojeće stanje i predložile mjere koje bi dovele do povećanja stranih ulaganja u ovim sredinama.
Prezentirane su i aktivnosti Savjeta nakon prethodne sjednice, o čemu je pored predsjednika Vujanovića govorio i zamjenik predsjednika Savjeta i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Amir Zukić.
Naglasio je neophodnost donošenja inoviranih Zakona o obrtu i Zakona o podsticaju male privrede koji su u parlamentarnoj proceduri, te potpuno novog Zakona o poslovnoj infrastrukturi.
Danas su istaknute najznačajnije aktivnosti vezane za promociju stranih ulaganja od posljednje do ove sjednice Savjeta, a prezentirali su ih predstavnici Privredne/Gospodarske komore FBiH, Agencije za promociju stranih ulaganja (FIPA) i Vanjskotrgovinske komore BiH Mirsad Jašarspahić, Nina Pobrić i Belma Hasić.
Savjetnica federalnog premijera Aida Soko govorila je o neophodnosti provođenja daljnjih ekonomskih reformi i poboljšanja poslovnog ambijenta, ali i o tome da se mora raditi na popravljanju imidža naše ekonomije kod potencijalnih investitora, što se najbolje može postići preko onih koji su već uložili u našu zemlju.
Uspostava Savjeta za strane investitore FBiH rezultat je dugogodišnje saradnje Federalnog ministarstva trgovine i Međunarodne finansijske korporacije (IFC), članice Grupacije Svjetske banke. IFC nastavlja pružati tehničku podršku Savjetu kroz Projekt unapređenja poslovne klime i pristupa tržištima (ICAM), koji finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva putem UKaida, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.