Vlada je održala krizni sastanak prošlog mjeseca i odlučila da ne interveniše po pitanju cijena.
Kako su organizatori štrajka kazali žele vidjeti da li će zadržavanje tjestenine na policama smanjiti cijene, jer je cijena apsolutno nesrazmjerna s troškovima proizvodnje.
Cijene namirnica su u Evropi naglo porasle potaknute većim troškovima energije i radne snage i utjecajem ruske agresije na Ukrajinu.
Prodavnice i dobavljači su optuženi za pohlepu koja povećava profit, ali ekonomisti kažu da je maloprodajni profit stabilan i da se problem svodi na veće troškove proizvodnje hrane.
Osjećajući pritisak, neke vlade u Evropi su ograničile cijene osnovnih namirnica ili su se zalagale za sporazume s trgovinama kako bi se smanjili troškovi. Ta mjera je, kažu stručnjaci, popularna u javnosti, ali zapravo može pogoršati cijene hrane.
Italijanska vlada kaže da će pojačati praćenje cijena bližom saradnjom sa 20 regija u zemlji, ali neće nametati ograničenja.
Četvoročlane italijanske porodice troše u prosjeku 915 eura više godišnje na namirnice, što je povećanje od skoro 12 posto. Trećina Italijana smanjila je potrošnju u trgovinama, prema anketarima SWG-a, a skoro polovina kupuje u diskontnim radnjama.