Nema proizvodnje u Aluminiju bez finansijske podrške, radnici negoduju zbog nove sistematizacije
Kako je tada kazano, 235 administrativaca vratilo bi se na posao i samo 122 onih koji oblače radno odijelo.
"Pismeno smo uložili prigovor na sistematizaciju, mada je to neka realnost, da radi 359 ljudi, 458 dobiju otkaz i pravo na otpremninu, jer smatramo da su uprave ovdje mogle puno više uraditi. Neko je primao platu da vodi firmu, a sad se od nas traži da aminujemo ono što ne možemo", izjavio je Stjepan Bevanda, zamjenik predsjednika Skupštine Sindikata.
Nesrazmjer broja uposlenih uočili su i neki članovi Nadzornog odbora, ali je uprava kasnijim saopćenjem probala sve to demantirati. Ipak, nova sistematizacija ostat će samo obično slovo na papiru ako ne dođe finansijska podrška, a ona se očekuje od Vlade FBiH. U još jednom saopćenju uprava Aluminija se odredila da su po ranije planiranoj dinamici predstavljeni i okvirni iznosi finansijskih sredstava potrebnih za pokretanje procesa proizvodnje, a kojima kompanija ne raspolaže.
"Treba posebno naglasiti da je 1. septembra bio okvirno i postavljen termin početka rada livnice, ako se potrebna novčana sredstva osiguraju do 1. augusta. Nažalost, do danas Aluminij nije dobio navedenu novčanu podršku te se proces pokretanja proizvodnje nije realizirao", kazali su.
Novčana podrška iz džepova poreskih obaveznika poslužila bi i za pokrivanje otpremnina radnika koji bi trebali postati tehnološki višak.
U danima koji su iza nas posebno se istakla javna zahvala uprave i Nadzornog odbora Draganu Čoviću u kojoj navode kako se "naziru obrisi jednog novog Aluminija na novim, ekonomski održivim osnovama" te kako je predsjednik HDZ-a i HNS-a "konkretno i nedvosmisleno stao iza svih zaposlenika Aluminija".