Ljekar koji je spasio Tukinu karijeru: Zapitam se šta bi bilo da je poslušao kvazimenadžere
Amel je 2014. godine imao velike probleme s povredom pokosnice na desnoj nozi, a liječenje u Italiji nije prošlo baš najbolje. Kada se vratio u BiH, bio je svjestan teške situacije u kojoj se nalazi te su mu pojedini menadžeri savjetovali da razmisli o završetku karijere, jer nisu vjerovali da se može oporaviti. Ipak, stupio je u kontakt sa zeničkim ljekarom Farukom Hodžićem i tu se njegova priča u potpunosti promijenila.
Na početku razgovora za naš portal Hodžić otkriva da je očekivao od Amela da će u Dohi napraviti veliki rezultat, da mu je to čak u jednom razgovoru prije nekoliko noći i rekao, a najviše je bio ponosan kada je Tuka nakon trke stavio zastavu BiH na leđa.
"U našoj ličnoj prepisci prije dvije ili tri noći predvidio sam mu ili srebrenu ili bronzanu medalju, to je bilo neko moje lično uvjerenje, a u jednom trenutku sam mislio da bi mogao osvojiti čak i zlatnu medalju. Ipak, Amerikanac Donnovan Brazer je u sjajnoj formi i čovjek jednostavno ne može biti nezadvoljan. Amela pratim pet godina i kao ljekar i kao prijatelj, imamo poseban odnos i samim tim logično je da uvijek želim da on ostvari što je moguće bolji rezultat, a kada govorimo o onome što je napravio u Dohi, onda moramo reći da je srebrena medalja u ovoj konkurenciji historijski uspjeh. Nakon svega toga, još veći je uspjeh staviti zastavu BiH ne leđa, a ja mislim da ga niko nikad neće ponoviti", kazao je Hodžić.
"Kroz suze radosnice me nazvao i rekao da opet trči"
Tuka je 2014. godine doživio tešku povredu pokosnice na desnoj nozi zbog koje je mogao završiti karijeru, mjesec i deset dana bio je van terena i nije mogao nikako trčati, a sam Amel je nekoliko puta govorio koliko je ovaj ljekar odigrao važnu ulogu u njegovoj karijeri.
"Ja sam Amela upoznao 2014. godine, a on je u to vrijeme bio na početku karijere i tek je počeo trenirati u Italiji. Imao je nezgodnu povredu koja ga je mjesec odstranila s terena, a u to vrijeme bukvalno nije mogao nikako trčati. U Italiji nije uspio sanirati povredu, a pojedini menadžeri su mu savjetovali da, ako ne uspije sanirati povredu, počne razmišljati o završetku karijere. U to vrijeme ja sam bio na početku karijere sportskog ljekara u smislu upotrebe PSP plazma terapija u liječenju sportskih povreda i Amel je bio jedan od prvih zvučniji sportista koji je primio tu terapiju", priča nam Faruk.
Kako kaže, već nakon nekoliko injekcija vidio se znatan napredak na Amelovom tijelu, a otkrio je da ga je najbolji bh. atletičar nazvao i kroz suze radosnice rekao da je nakon mjesec i deset dana napokon potrčao.
"Nakon što je primio terapiju, njegova reakcija je bila fantastična. Moje uputstvo je bilo da prvih od sedam do deset dana ne trči, već da miruje, a on me je nakon tri dana nazvao i kroz suze, od sreće, rekao da nije mogao izdržati i da je prvi put nakon mjesec i 10 dana potrčao. Odmah sam znao da smo na pravom putu, terapija je uspješno završena i on se 100 posto oporavio i iskreno, ja i dan danas imam sačuvane ultrazvučne snimke kao uspomenu. Njegova karijera je nakon toga krenula uzlaznim tokom, nekako se sve lijepo i hvala Bogu dobro poklopilo kada je riječ o njegovoj karijeri. Čovjek jednostavno ne može da se ne sjeti tih trenutaka i da se onda zapita šta bi bilo da je poslušao te neke kvazimenadžere koji su ga savjetovali da razmisli o odustajanju od atletike", riječi su ovog sjajnog ljekara.
Hodžić otkriva da je i sam imao veliku tremu zbog terapije koju je Amel primio i da prvih noći nije nikako mogao spavati. Također, otkrio je da uskoro ide u Sloveniju na dodatnu edukaciju.
Amelova fizionomija i metabolizam su nezapamćeni
"Nakon prve injekcije koju je Amel dobio, tri noći nisam oka sklopio, mnogo sam brinuo, jer je to bio i lični izazov, a ta terapija se tek počela koristiti u BiH i mislim da sam bio tek drugi ljekar koji je to počeo. Danas sam ljekar koji je najveći broj sportista liječio tim tretmanom, a sada se spremam na odlazak u Sloveniju gdje ću se edukovati o kombinaciji tretmana matičnim ćelijama i plazmom, najviše zbog ljudi kao što je Amel Tuka i svih budućih sportista koji budu imali probleme tokom svoje karijere. Želim donijeti to u BiH, a jednog dana će nas možda i ti drugi sportisti obradovati uspjehom kao Amel", kaže Faruk.
Za kraj, Hodžić je otkrio da su fizionomija i metabolizam Amela Tuke nezapamećni i da bi zahvaljujući tom daru mogao produžiti svoj atletski vijek za još jednu ili dvije godine.
"U nekim razgovorima gdje sam djelovao psihološki na Amela, što se može primijetiti na stilu i načinu njegovog trčanja, govorio sam mu da su ovo njegove najzrelije godine i da on lično mora dati svoj maksimum kako bi napravio dobar rezultat, kako bi se osigurao za svoju budućnost. Ali, moram vam reći nešto. Fizionomija i metabolizam Amela Tuke su nezapamćeni. Ja sam bio ljekar u Čeliku sedam godina, i dan danas liječim veliki broj sportista, ali fizionomija i genetika koju je Amel naslijedio od svojih roditelja je nevjerovatna i mislim da može produžiti njegov atletski vijek za čak godinu ili dvije. Neki atletičari se u njegovim godinama počinju povlačiti, ali ja mislim da on sa svojom fizičkom spremom, fizionomijom, anatomijom i metabolizmom još najmanje od dvije do četiri godine može biti na ovom vrhunskom nivou", rekao je za kraj ovaj ljekar.
Još jednom podsjećamo, sjajni Amel Tuka osvojio je srebrenu medalju na Svjetskom atletskom prvenstvu u Dohi, a on je istrčao najbolje vrijeme ove sezone 1:43:37m, što mu je bilo dovoljno za srebrenu medalju.
U životu je, po ko zna koji put, dokazano da oni najuporniji, najhrabriji i najsrčaniji uvijek dođu do svog cilja. Amel je, kroz svoj cilj, prošao šampionski. Od teških i gotovo nemogućih uslova za treniranje u BiH, preko Italije, stotinu padova i stotinu jednog ustajanja, povreda, znoja, krvi i suza koje bole najviše, uspio se izdići iznad svega i još jednom pokazati da možemo, okićeni zastavom BiH, s pobjedničkog postolja poslati pozdrav u čitav svijet. Amel je ovo uradio za sve nas.