Kako je Izetbegović posložio (zelene) kockice: O(p)stali su odani stari kadrovi i poslušne nove nade
Ono što je uočljivo na prvi pogled je sastav ključnih organa stranke, poput Glavnog odbora, Predsjedništva, potpredsjednika i drugih tijela. U novom Glavnom odboru SDA nema skoro 70 posto osoba koje su u mandatnom periodu od 2015. do 2019. godine imale funkciju članova u stranačkom organu koji je najviše političko tijelo SDA.
Nekada nezaobilazni kadrovi stranke, poput Hasana Čengića, Alije Budnje više nema u rukovodstvima SDA. Nisu izabrani ni Irfan Ajanović, Refik Begić, Hazim Bahtanović, Edin Mušić i drugi.
U stranci je marginaliziran i nekada izuzetno istaknuti kadar SDA iz Tešnja Šemsudin Mehmedović, koji je na kongresu i iskazivao određeno neslaganje i nezadovoljstvo putem kojim je Izetbegović poveo SDA. U odnosu na prethodni mandat nema tu više ni nekada redovnih kadrovika poput Senada Šepića i Sadika Ahmetovića, Mirsada Kukića, koji su napustili/izbačeni iz stranke.
Procesom reformi i preispitivanjem kadrova, Izetbegović je oko sebe ostavio stare provjerene i odane kadrove. Potpredsjednici SDA su Adil Osmanović, Melika Mahmutbegović, Izetbegoviću odani kadrovi. Tu je i Edin Ramić, ključni čovjek SDA za RS i čovjek od najvećeg povjerenja Izetbegovića. Potom Šemsudin Dedić, koji vodi SDA u Krajini, Safet Softić odani kadar za tuzlansku SDA, Mirsad Zaimović za zeničku, Denis Zvizdić i Asim Sarajlić iz Sarajeva te naravno Šefik Džaferović.
U Predsjedništvo SDA ušli su također odani kadrovi. Birao ih je GO stranke, a to su Aljoša Čampara, Denijal Tulumović, Senad Bratić, Ramiz Salkić, Osman Ćatić, Sedad Dedić, Nermin Mandra, Dževad Mahmutović i Elvir Hadžiomerović.
U Predsjedništvo SDA ušlo je još osam članova po izboru Izetbegovića, što je GO stranke samo potvrdio. To su Čedomir Lukić, Ivica Šarić, Sanjin Kodrić, Admir Mulaosmanović, Emir Hadžihafizbegović, Haris Zahiragić, Alma Čolo i Fadil Novalić.
U suštini Izetbegović nije mnogo rizikovao. U ključnim stranačkim strukturama su ljudi koji su do sada poznati kao političari-karijeristi. Većinom je riječ o političarima koji obnašaju određene mandate. Ipak, u Predsjedništvo je Izetbegović predložio i nekoliko imena koja do danas nisu obnašala političke funkcije poput univerzitetskih profesora Sanjina Kodrića (Filozofski fakultet Sarajevo) i Admir Mulaosmanović (bivši dekan na Internacionalnom fakultetu u Sarajevu). Tu je i dugogodišnji stranački aktivista, bivši predsjednik studentske organizacije Univerziteta u Sarajevu Haris Zahiragić, kojeg je također Izetbegović predložio za Predsjedništvo stranke.
Nije se lider SDA pretrgnuo ni kada je u pitanju veći broj žena i nebošnjaka u rukovodstvu SDA. U Predsjedništvo SDA izabrana je samo Alma Čolo te za potpredsjednicu Melika Mahmutbegović, obje dugogodišnje funkcionerke stranke. Također, Izetbegović je prije nekoliko mjeseci najavljivao i obećavao veće kvote u stranci za nebošnjake. Ipak, na rukovodećim funkcijama nema nebošnjaka, a u užem rukovodstvu su za SDA provjereni političari nebošnjaci - Ivica Šarić i Čedomir Lukić.
U trenutnim političkim okolnostima, a s obzirom na posloženo rukovodstvo stranke, evidentno je da je Izetbegović nakon nešto više od 18 mjeseci po svom ukusu pročistio redove i obezbijedio se da nigdje nema potencijalnih nezadovoljnika koji bi mogli narušiti stranački mir.
S obzirom da je statut SDA ranije izmijenjen u nekim ključnim dijelovima, sada kada je po mjeri Izetbegovića sklopljeno rukovodstvo stranke, bez prevelikog tereta će posmatrati izbor organa na nižim nivoima. Nekada spominjane struje u SDA sada se sve manje naglašavaju, a prava moć vri i puše samo iz jednog vira - pozicije lidera stranke.
Posložio je Izetbegović stranačke zelene kockice za mandat do 2023. godine. Još samo ostaje da konačno ispuni i on i drugi, obećanje da će se na kraju jednog ili početkom drugog mjeseca formirati državna vlast.