Imamović odgovorio na Bijedićeve teške riječi: Brani se lažima, tužit ću ga za klevetu
Prijava je podnesena protiv tadašnjih članova Nadzornog odbora Direkcije za izgradnju u Tuzli, zatim investitora i pojedinih članova gradske administracije, a u svojstvu osumnjičenog već je saslušan Bijedić koji je ranije obnašao funkciju direktora direkcije.
Osim na račun Imamovića, Bijedić je optužbe iznio i protiv kantonalnog tužioca Ćazima Serhatlića. Tvrdeći da ima čvrste dokaze, Bijedić je kazao da su Imamović i Serhatlić u bliskim, a najvjerovatnije i rodbinskim odnosima, kao i da je gradonačelnik Tuzle ranije aktuelnog tužioca zaposlio na mjesto šefa gradskih inspekcija koji nije spriječio nelegalnu dogradnju tri sprata na SPO 15. maj.
Konkretno govoreći o Imamoviću, Bijedić je iznio i optužbu da je Direkcija za izgradnju ranije podignula kredit u iznosu od 1,2 miliona KM koji je utrošen u izgradnju Panonskog jezera, što je prema Bijedićevim riječima, utvrđeno u izvještaju finansijske policije iz augusta 2016. godine. Potom je, kako tvrdi Bijedić, Imamović jezero koje je u vlasništvu Direkcije za izgradnju preknjižio na tadašnju Općinu Tuzla.
S druge strane, Imamović je odbacio sve teške riječi, odnosno optužbe, kazavši da će Bijedića tužiti za klevetu.
"Enver Bijedić, koji je u imovinskom kartonu prijavio imovinu od 1,4 miliona KM i kredit od milion maraka, iako oko dvadeset godina radi državne poslove, u Upravi carina, Direkciji za izgradnju, Vladi Federacije BiH... na konferenciji za medije je iznio niz neistina na račun ljudi iz uprave i pravosuđa, koji žive od svoje plaće. Mene optužuje za utjecaj na pravosuđe. To je laž i o tome mogu posvjedočiti sve bivše i sadašnje sudije i tužioci. U svemu je najgore to, što o navodnom političkom utjecaju govori on, a njegova stranka, putem njegovog ministra, upravo nastoji izmijeniti Zakon o unutrašnjim poslovima TK i pored protivljenja SAD i EU, samo da bi neovisnu policiju pretvorili u policiju koja će biti pod njihovom političkom kontrolom", kazao je Imamović.
Kako je istakao, Bijedić pokušava obmanuti javnost nizom neistina, kako bi prikrio svoju odgovornost za nedovršavanje zgrade 15. maj u Tuzli.
"Dakle, kao direktor (Direkcije za izgradnju, op.a.) je sklopio ugovore, preuzeo obaveze, unaprijed naplatio stanove i poslovne prostore, a obaveze nije izvršio i to posebno one koje se odnose na priključak objekta na vodu, struju i grijanje. Gdje su pare kupaca? - pitaju građani i kupci godinama", nastavio je Imamović.
Kako je naveo prvi čovjek Tuzle, zbog niza neistina koje je Bijedić iznio, bit će prinuđen da ga tuži za klevetu.
"On će lako platiti naknadu štete, jer je u imovinskom kartonu naveo da je milioner. Meni će naknada dobro doći jer imam imovinu u vrijednosti stana od 80 kvadrata u Tuzli. I živim od plaće. Posebno zadovoljstvo će mi biti da ga tužim za laži koje iznosi vezano za gradnju prvog slanog jezera. Prvo slano jezero građeno je iz budžeta Općine Tuzla, na općinskom zemljištu i dijelu zemljišta Rudnika soli. Direkcija je bila izvođač. Jezero je projekat Općine Tuzla i nikada nije bilo u vlasništvu Direkcije, kako to, spominjući nekakvo 'preknjiženje', Bijedić neistinito tvrdi. On čak, za problem gradnje sporne zgrade pokušava vezati i svojevremeno preuzimanje dobiti od Direkcije 2003. godine. U to doba Općina je bila osnivač i stopostotni vlasnik Direkcije", kazao je Imamović.
Dodaje da je na osnovu Zakona o javnim preduzećima i Zakona o privrednim društvima, kao i na osnovu Odluke o osnivanju Direkcije i člana 15. Ugovora o osnivanju Direkcije, od 13. juna 1995. godine, Direkcija svoju dobit koju je ostvarila gradnjom dva poslovna objekta, bila dužna uplatiti svom osnivaču, što je i učinila.
"Uostalom, primjenjujući iste zakone Vlada Federacije BiH je u novembru 2019. godine donijela odluku o preuzimanju u budžet Federacije dijela dobiti Elektroprivrede BiH u iznosu od 46 miliona KM. Preuzimanje dobiti od Direkcije 2003. godine nema nikakve uzročno posljedične veze sa zgradom SPO 15. maj. Time nije ugroženo poslovanje Direkcije, jer ona je nastavila raditi. U izvještaju direktora Bijedića za 2008. godinu on ne spominje probleme, nego tvrdi da je Direkcija od zgrade na Sjenjaku koju je započeo njegov prethodnik, naplatila preko 12 miliona maraka. Dakle, nakon što su zaradili 12 miliona maraka, oni plaćaju dva nova placa 3,8 miliona KM, naplaćuju od kupaca dvije zgrade (od kojih je jedna sporna zgrada), stanove i poslovne prostore. Iako su imali sasvim dovoljno novca, oni ne plaćaju sve što su prema ugovorima morali platiti, a što je potrebno za dovršetak zgrade. Dakle, Bijedić se u medijima neistinama brani, njegovo je pravo da se brani, ali nema pravo lagati i klevetati druge", zaključio je Imamović.