Pogledajte pitanja
32

Šta SIPA provjerava kod kandidata za državne ministre naše zemlje

Er. M.
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) će naredne sedmice završiti sigurnosne provjere za kandidate za ministre i zamjenike ministara u novom sazivu državne vlade. Ratna prošlost, članstvo u strankama, prihodi i podaci o vozilima koje koriste samo su neka od pitanja iz upitnika na koja su kandidati morali odgovoriti.

Kandidati za ministre i zamjenike ministara u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine bili su dužni popuniti izjave i obrazac koji su dostavljeni Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA).

Ova obaveza određena je Zakonom o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine. U takozvanom upitniku koji provjerava SIPA od kandidata se između ostalog traži da unesu lične podatke poput mjesta prebivališta, podatke o roditeljima i jedinstveni matični broj.

Također, u upitniku je obavezno i unošenje informacija o radnom iskustvu, kao i dostavljanje relevantnih dokumenata koji dokazuju posjedovanje navedenog radnog iskustva. Identično je zatraženo i kada je riječ o obrazovanju kandidata za ministre i zamjenike ministara, a koji moraju dostaviti ovjerene kopije diploma koje su stekli.

Jedan od posebno zanimljivih dijelova upitnika jeste onaj u kojem se traže "dodatne informacije". Na tim pitanjima kandidat za državnog funkcionera mora odgovoriti da li je bio u oružanim snagama ili u nekoj oružanoj grupi u periodu od januara 1992. godine do decembra 1995. godine (ukoliko jeste, gdje, u kojem periodu i kojoj jedinici), zatim da navede mjesto boravka u periodu od januara 1992. godine do decembra 1995. godine te sve aktivnosti u vremenu od januara 1992. godine do decembra 1995. godine, uključujući informacije o zaposlenju, obavljanju političkih dužnosti, angažmanu u policiji, i tačan period za svaku aktivnost te organ u kojem je djelovao u tom periodu i odgovornosti i ime pretpostavljenog.

Od kandidata se traži i da pismeno odgovore da li im je izrečena kazna za krivično djelo, da li je protiv njih potvrđena optužnica te da li su bili ili su još uvijek članovi neke političke stranke, a ukoliko jesu koje. U dijelu koji se odnosi na imovinsko stanje, od kandidata se traži da navedu iznos posljednje isplaćene neto plaće, podatke o drugim izvorima prihoda, podatke o nepokretnoj imovini (u BiH i van BiH), da li posjeduju privatne firme i da li članovi njihovi porodica (bračni ili vanbračni drug, dijete, otac, majka, usvojitelj, usvojenik, brat, sestra te roditelji i dijete bračnog druga) posjeduju privatne firme, ukoliko je odgovor pozitivan koja je to firma i čime se bavi, kao i podatke o vozilima koja voze.