Nakon ubistva generala
156

Stručnjak za geopolitiku Jurica Botić: Iran će sigurno odgovoriti SAD-u, samo je pitanje kako

I. Č.
Foto: R. D./Klix.ba
Foto: R. D./Klix.ba
Američka vojska ubila je u Iraku najmoćnijeg iranskog generala Qassema Soleimanija, koji se nalazio na čelu elitne Kuds jedinice, što će sasvim sigurno pojačati napetosti između Washingtona i Teherana i, smatraju stručnjaci za geopolitiku, dovesti do otvorene eskalacije sukoba.

Ubistvo Soleimanija na aerodromu u Bagdadu, koje je naredio predsjednik SAD-a Donald Trump, odškrinulo je vrata za početak američko-iranskog rata. Očekivana reakcija prvog čovjeka Irana Ayatollaha Alija Khomeinija glasi ovako: "Kriminalce koji stoje iza napada čeka žestoka osveta!"

Cijelu situaciju usložnjava to što je Soleimani bio druga najmoćnija osoba Irana, što Juricu Botića, stručnjaka za geopolitiku, navodi na tumačenje da će Iranci ubistvo shvatiti kao značajan udarac na nacionalni ponos i uzdrmavanje iranskih pozicija u cijeloj regiji. A kad je ponos u igri, ishod je neizvjestan.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

"Ubistvo generela je nešto što treba da zabrinjava. Ne možemo reći da je ishod situacije potpuno izvjestan. Definitivno će doći ne samo do porasta tenzija, nego i do otvorene eskalacije sukoba. Pitanje je kako, u kojoj mjeri, na kojem nivou, kojim scenarijima", kazao je Botić na početku razgovora za Klix.ba.

Refleksije na Irak

Iran tradicionalno ima velik utjecaj na šiitsku populaciju u Iraku, naročito snažan nakon što je s vlasti svrgnut Saddam Hussein. Njegovo svrgavanje je stvorilo pretpostavke da šiitska populacija sudjeluje u iračkoj vlasti. Botić daje još precizniju ocjenu, navodeći da im je to omogućilo da "preuzmu veći dio kolača".

"Jednako kao što znamo da su se u Saddamovo vrijeme vršile različite vrste represija prema šiitskoj populaciji, tako je i šiitska strana poslije svrgavanja Saddama to to višestruko naplatila", ocijenio je Botić.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Navodi da su Sjedinjene Američke Države, pritom, bile dovedene u jednu situaciju nužnog kompromisa, odnosna davanja potpore novim strukturama vlasti koje su pretpostavljale neke nove demokratske promjene u Iraku.

"Šiitska većina je preuzela inicijativu za potpunu marginalizaciju Arapa sunita iz civilnih i vojnih struktura uprave u novom Iraku, koliko god je to bilo moguće. Ako hoćete da budem bezobrazan do kraja, može se reći da je jedan dio sunitske arapske populacije na taj način gurnula u radikalne skupine", istakao je on.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Navodi kako dominacija šiitske populacije u novom Iraku ne bi bila moguća da nisu imali snažnu potporu, kroz koordinirano djelovanje, predstavnika vlasti u Iranu.

"Situacija u kojoj se Irak našao će sasvim sigurno dovesti do još većih podjela, odnosno tenzija unutar iračkog društva će se podići na još jedan veći nivo. Možemo očekivati jednu haotičniju situaciju koja će rezultirati ozbiljnim sukobima. Bit će to uvertira za veliku vrstu sukoba unutar same zemlje", ocijenio je Botić.

Refleksije na Bliski istok

Ubistvo generala Soleimanija i novonastale tenzije između Sjedinjenih Američkih Država i Islamske Republike Iran će, smatra Botić, nesumnjivo utjecati na cijeli Bliski istok.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

"Iran će sigurno odgovoriti, samo se postavlja pitanje na koji način. Svjesni smo da Iran djeluje na potkopavanju američkih pozicija na terenu i izgradnji vlastiith pozicija u regiji. Ne smijemo podcijeniti iransku vojnu silu, ali je nezamislivo da bi Iran išao u otvorenu konfrontaciju sa Sjedinjenim Američkim Državama. Uvjeren sam da će Iran vrlo vješto iskoristii svoju poziciju na terenu da će aktivirati proiranske strukture u drugim zemljama u regiji koji će glavobolje stvoriti Amerikancima i njihovim saveznicima", ocijenio je Botić.

Napominje da je sasvim moguće da se intenziviraju konfrontacije u zemljama u kojima su se SAD i Iran do sada indirektno konfrontirale, prvenstveno u Jemenu i Libanu, pa i da dođe do otvorenih konfrontacija sa Izraelom i Saudijskom Arabijom.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

"Pitanje je kakve će se promjene dogoditi u Iranu. Vlasti u Iranu imaju ozbiljan izazov, što može dovesti i do radikalizacije unutar Irana. Govorilo o nekakvim tvrdolinijaškim ili umjerenijim stranama - sada svi imaju potrebe za reakcijom. Ovo je značajan udar na nacionalni ponos i uzdrmavanje iranskih pozicija u regiji", rekao je Botić za Klix.ba.

Refleksije na ekonomiju

Botić je istakao da će, kratkoročno gledano, ubistvo Qassema Soleimanija imati opasne refleksije na svjetske ekonomske tokove.

"Stvoren je dodatni alibi za iransko ometanje plasmana nafte na svjetska tržišta, prije svega mislim na ometanje kroz Hormuški tjesnac. Imat ćemo zasigurno poskupljenja energenata i lančanom reakcijom poskupljenja drugih proizvoda. Novonastala situacija će kratkoročno utjecati na svjetsku ekonomiju. Dugoročno se ne bih usudio prognozirati", zaključio je Jurica Botić.