Zašto je "crno zlato" otišlo u bescjenje i zašto ne mora direktno utjecati na cijene kod nas
🚨 U.S. WTI OIL FUTURES FOR MAY DELIVERY DROP MORE THAN 100% TO TRADE BELOW $0 FOR THE FIRST TIME EVER IN HISTORIC PLUNGE $CL_F #OOTT pic.twitter.com/N82N3KA7D6
— Investing.com (@Investingcom) April 20, 2020
Kako piše CNBC, situacija na tržištu nije tako crna, u isto vrijeme londonski Brent, koji je već ranije prešao na junske ugovore, prodavao se po 25 dolara.
Ipak, iza svega stoji pad ekonomskih aktivnosti koji za posljedicu ima gomilanje zaliha na terminalima koji su vezani za američki WTI.
Pad cijena nafte uzrokovao je i težak pad indeksa na američkim berzama. Dow Jones pao je za 2,44% na kraju od 23.650,44 bodova, dok je S&P 500 izgubio 1,79%, na 2.823,16. Nasdaq Composite pao je 1,03% na 8.560,73.
Pad na berzama posebno su osjetile dionice naftnih kompanija, tako je ExxonMobil izgubio vrijednost za 4 posto.
Ipak, pad cijena nafte na američkom tržištu ne mora imati direktne posljedice na cijene nafte na našim pumpama. Posebno je važno vidjeti razvoj cijena u narednim danima, reakcije drugih učesnika na globalnom tržištu, kretanje londonskog Brenta... Zanimljivo je da su cijene benzina na pumpama u susjednoj Hrvatskoj od jutros nešto više, a dizela niže.