Velika proizvodnja
28

Indija bi mogla odigrati ključnu ulogu u proizvodnji vakcine protiv koronavirusa

Dž. L.
Ilustracija/Shutterstock
Ilustracija/Shutterstock
Indija bi mogla odigrati ključnu ulogu u proizvodnji vakcine protiv koronavirusa zahvaljujući svom višegodišnjem iskustvu, velikom proizvodnom kapacitetu, ali i saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Američki sekretar Mike Pompeo potvrdio je da su naučnici iz SAD-a i Indije ostvarili novu saradnju. Dvije države vode međunarodno priznati program razvoja vakcina više od tri desetljeća, piše BBC.

SAD i Indija do sada su radile na zaustavljanju denga groznice, enteričkih bolesti, gripe i TB-a.

Indija je među najvećim proizvođačima generičkih lijekova i vakcina na svijetu. U ovoj zemlji živi šest velikih proizvođača vakcina i mnoštvo manjih. Oni, između ostalih bolesti, prave svoje doze protiv dječije paralize, meningitisa, upale pluća, rotavirusa, BCG-a, morbila, zaušnjaka i rubeole.

Svi ovi indijski proizvođači sada razvijaju vakcinu protiv virusa koji uzrokuje Covid-19. Jedan od njih je Serum Institute, najveći svjetski proizvođač vakcina po broju doza koje proizvodi i prodaje na globalnom nivou. Kompanija stara 53 godine godišnje napravi 1,5 milijardi doza vakcina, uglavnom u svoja dva objekta u zapadnom gradu Pune, pored još dva manja pogona u Holandiji i Češkoj, oko 7.000 ljudi radi u ovoj kompaniji.

Serum Institute isporučuje dvadesetak vakcina u 165 zemalja, a neke od njih su najjeftinije na svijetu, u prosjeku 50 centi po jednoj dozi.

Indijska kompanija sada je uspostavila saradnju sa Codagenixom, američkom biotehničkom firmom, kako bi razvila živu atenuiranu vakcinu protiv koronavirusa. Ovakva vakcina pravi se uz manje virulencije ili uklanjanja štetnih svojstava. Ne uzrokuju nikakvu bolest jer je patogen oslabljen u laboratorijskim uvjetima.

"Planiramo uskoro započeti testirati vakcinu na životinjama. Do septembra bismo trebali biti u stanju započeti i testove na ljudima", rekao je Adar Poonawalla, izvršni direktor indijske kompanije.

Serum Institute također je učestvovao u masovnoj proizvodnji vakcine koju je razvio Univerzitet u Oxfordu, a koju je podržala vlada u Velikoj Britaniji. Klinička ispitivanja na ljudima započela su u četvrtak u Oxfordu. Ukoliko sve bude kako treba, naučnici se nadaju da će do septembra proizvesti najmanje milion doza.

"Prilično je jasno da će planeti trebati stotine miliona doza, u idealnom slučaju do kraja ove godine, kako bismo okončali ovu pandemiju i izašli iz zatvora", izjavio je za profesor Adrian Hill koji vodi Institut Jenner u Oxfordu.

U ovom slučaju indijski proizvođači su u prednosti u odnosu na druge jer samo kompanija Serum Institute ima kapacitet da razvija 400-500 milliona doza vakcine.

Bharat Biotech sa sjedištem u indijskom Hyderabadu najavio je partnerstvo s Univerzitetom Wisconsin Madison i američkom firmom FluGen u izradi gotovo 300 miliona doza vakcine. Zydus Cadilla radi na dvije vakcine, dok Biological E, Indian Immunologicals i Mynvax razvijaju jednu vrstu vakcine. Još četiri ili pet indijskih vakcina u ranoj su fazi razvoja.