Nakon žalbe
26

Ombudsmeni uputili preporuku Selvedinu Šatoroviću zbog kršenja prava radnice u SSS BiH

I. Č.
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH uputila je preporuku Savezu samostalnih sindikata BiH, na čijem je čelu osporavani predsjednik Selvedin Šatorović, zbog diskriminacije prema jednoj uposlenici.

Preporuka Institucije Ombudsmena za ljudska prava BiH od 28. aprila 2020. godine ukazuje na to da se od 14. Kongresa SSS BiH, odnosno od 20. februara 2018. godine, u tom sindikatu provodi diskriminacija prema jednoj uposlenici u odnosu na druge radne kolege. Radnica se požalila i na mobing.

Ugovor o radu na neodređeno vrijeme potpisala je 3. aprila 2012. godine, po kojem se raspoređuje na poslove održavanja sjednica organa SSS BiH, ali njeni problemi tek počinju nakon održavanja 14. Kongresa SSS BiH.

Žaliteljica je 22. februara 2018. godine, kako se navodi u preporuci, pozvana na razgovor sa tadašnjim predsjednikom Ismetom Bajramovićem i obaviještena da neće više obavljati poslove određene ugovorom o radu.

Vanredni kongres SSS BiH održan je 21. oktobra 2018. godine kada je za predsjednika izabran Selvedin Šatorović. Žaliteljica je ponovo pozvana na sastanak i tada joj je saopćeno da neće prisustvovati sjednicama organa SSS BiH.

Potom je na sjednici Predsjedništva Upravnog odbora SSS BiH, koja je održana 30. maja 2019. godine, usvojen novi Pravilnik o radu, Pravilnik o platama, naknadama i dodacima na platu i Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta.

Žaliteljica navodi da je usvojenim Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u SSS BiH njeno radno mjesto ukinuto, te da je raspoređana na radno mjesto sa nepunim radnim vremenom u trajanju od četiri sata.

Faksimil preporuke Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH od 28. aprila 2020. godine
Faksimil preporuke Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH od 28. aprila 2020. godine

Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH u svom mišljenju ističe da za takav premještaj nije dostavljeno adekvatno ili uvjerljivo obrazloženje poslodavca.

"Evidentno je da zadatke koje je obavljala žaliteljica sada obavljaju drugi zaposlenici zaposleni na puno radno vrijeme, da je za novo radno mjesto predviđeno nepuno radno vrijeme, da je žaliteljica bila uslovljena potpisati novi ugovor o radu, koji s obzirom na kraće radno vrijeme za sobom povlači i manju plaću u odnosu na ranije radno mjesto", stoji u mišljenju Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH.

Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH navodi kako sve upućuje na degradaciju radnih uslova i na definiciju mobinga iz Zakona o zabrani diskriminacije u BiH.

Predsjedniku SSS BiH Selvedinu Šatoroviću je prepouručeno da odmah poduzme aktivnosti na način da u ugovoru sklopljenom 17. jula 2019. godine umjesto "20 sati sedmično" stoji "40 sati sedmično", te da se osmisli plan aktivnosti koje će žaliteljica izvršavati.