Debevec odgovorio Tegeltiji: Presuda Suda BiH je civilizacijska, ona se ne treba komentarisati
"Predsjednik VSTV-a u dijelu članka u kojem se citira njegova izjava kaže da Pravilnik od 2008. godine nikad nije bio sporan. Mogu reći da taj Pravilnik raniji, koji je važio od 2008. do 2018. godine, nije bio sporan jer je na normalan način tretirao ocjenjivanje nosilaca pravosudnih funkcija", istakao je Debevec.
Navodi kako je 2018. godine donesen drugi Pravilnik zbog kojeg svi nosioci pravosudnih funkcija osjećaju određeni stepen frustracije, a zbog kojeg su neki od njih podnijeli tužbe Sudu BiH koji je jedini nadležan da odlučuje o zakonitosti takvih akata.
"Kad je riječ o navodima da se Sud BiH u brojnim presudama pozivao na Pravilnik, o tome ne mogu govoriti s obzirom na to da u tim presudama nije osporavan taj Pravilnik. Nije ga Sud BiH osporio, nego tužitelj, a to je u ovom slučaju Olga Pantić - sutkinja Okružnog suda u Banjoj Luci", rekao je predsjednik Suda BiH.
Osvrnuo se i na to što se potencira da je Pravilnik donesen na bazi Peer review Evropske komisije koji je donio brojna unapređenja procesu ocjenjivanja.
"Tačno je da ga je Evropska komisija predložila, ali na osnovu prijedloga VSTV-a. Pravosudnu zajednicu za mnoga rješenja tog Pravilnika nikad niko nije pitao. Tvrdim da su najmanje 90 posto nosilaca pravosudnih funkcija takvim pravilnikom duboko nazadovali", rekao je Debevec za Klix.ba.
Tvrdnja da se Sud BiH u svojstvu stranke obratio Ustavnom sudu BiH je, prema riječima predsjednika Debevca, potpuno netačna.
"Sud BiH se nije obratio u svojstvu stranke, već se obratio samo povodom ustavnog pitanja koje se otvorilo u nekoj tužbi pred Sudom BiH. Sud BiH nije bio stranka, nego je tražio mišljenje Ustavnog suda u tom smislu. Radilo se o sasvim drugom slučaju. Radilo se o usklađenosti Zakona o Sudu BiH sa Zakonom o VSTV-u", konstatovao je Debevec.
Predložio je kolegama iz VSTV-a da ne vrše bilo kakvu medijsku harangu kada je riječ o presudama Suda BiH.
"Sva prava koja smatraju da su presudom Suda BiH povrijeđena treba da ostvaruju u postupku pravnih lijekova u kojima se jedino takve odluke Suda BiH mogu osporavati. Smatram da trebamo završiti medijsku raspravu o jednoj presudi Suda BiH koju smatram civilizacijskim činom", zaključio je predsjednik Suda BiH Ranko Debevec.