Uposlenica Gerontološkog centra u Sarajevu zaražena koronom, svi ostali negativni na testiranju
Kako je istakla Alibašić-Hadžić, testiranje na koronavirus se preventivno provodi među uposlenicima u Gerontološkom centru u Sarajevu jer, kako je navela, riječ je o rizičnoj skupini koja tu boravi, starijim osobama s već narušenim zdravljem.
"Svi su se radnici testirali. To je bio dogovor između mene i epidemiologinje doktorice Anise Bajramović koja prati našu ustanovu. Jedan test je pozitivan i ta radnica nije više dolazila na posao tako da ne postoji strah od širenja zaraze. Testovi svih ostalih uposlenika su negativni i oni dolaze na posao. U ponedjeljak je izvršeno to testiranje i dobili smo nalaz u roku od 24 sata jer imamo prednost s obzirom na to da je riječ o socijalnoj ustanovi", pojasnila je direktorica Gerontološkog centra u Sarajevu.
Nema nikakvih simptoma
Kako je navela Alibašić-Hadžić, uposlenica kod koje je potvrđen koronavirus će biti retestirana.
"Nije potrebno da se diže panika. U nekoliko slučajeva se znalo dogoditi da je test prvi put pozitivan te da se na retestiranju pokaže da je negativan. U stalnom sam kontaktu s njom, ona se super osjeća, nema nikakvih simptoma i ni sama ne može vjerovati da joj je pozitivan nalaz. Ona je sada u izolaciji do retestiranja", dodala je.
Kako je navela Alibašić-Hadžić, nakon ukidanja restriktivnih mjera u Federaciji BiH, bile su odobrene posjete u Gerontološkom centru u Sarajevu, ali one su ponovnim porastom broja zaraženih opet ukinute.
Zabranjene posjete
"Bilo je dozvoljeno da u posjetama jedan srodnik boravi po 15 minuta uz poštivanje distance i nošenje maske, ali smo od ponedjeljka zabranili posjete čim je povećan broj zaraženih. Također, želim naglasiti da korisnici ne smiju napuštati ni spratove na kojima borave zbog mjere opreza. Bitno je da su svi naši korisnici dobro, nisu pozitivni na koronavirus već samo neki od njih imaju svoje hronične bolesti", istakla je Alibašić-Hadžić.
U Gerontološkom centru u Sarajevu se provode sve potrebne higijensko-epidemiološke mjere, vrši se redovna dezinfekcija objekta, međutim, kako je navela direktorica ove ustanove, imaju problem s nedostatkom zaštitne opreme.
"Nedostaju nam i dezinficijensi, a s obzirom na to da smo socijalna ustanova očekujemo ponovo donacije. Rukavice koje inače dnevno trošimo i po 300 komada u velikom smo deficitu s njima, a one su nam baš neophode. Njih smo inače u velikim količinama koristili i prije koronavirusa", zaključila je Alibašić-Hadžić.