Gorući problem
60

Prof. Hadžiabdić komentarisao tvrdnju vlasti KS da je studija o kvalitetu zraka nepotpuna

B. R.
Foto: IUS (Foto: D. Z./Klix.ba)
Foto: IUS (Foto: D. Z./Klix.ba)
Profesor Muhamed Hadžiabdić, koji je bio na čelu tima za izradu "Studije o urbanim ventilacionim koridorima i utjecaju visokih zgrada na kvalitet zraka", za Klix.ba je komentarisao nedavni navod premijera KS Marija Nenadića da je Studija nepotpuna.
Profesor Hadžiabdić je podsjetio da je Studija, kako je kazao, imala za cilj utvrđivanje primarnih i sekundarnih ventilacionih koridora u urbanim dijelovima glavnog grada Bosne i Hercegovine, kao i utjecaj visoke gradnje na strujanje zraka duž ventilacionih koridora. Objasnio je metodologiju i značaj ove studije za građane.

"Studija je bazirana na kompjuterskim simulacijama strujanja zraka korištenjem sofisticiranih naučnih metoda. Važnost studije je višestruka. Nedvosmisleno su identificirani ventilacioni koridori kojima zrak struji u urbanim dijelovima Sarajeva i potvrđen je potencijal visokih objekata da negativno utječu na strujanje zraka ventilacionim koridorima. Utvrđena je potreba i definirane mjere zaštite ventilacionih koridora", obrazložio je Hadžiabdić.

Prilikom predstavljanja Studije u oktobru prošle godine istaknuto je da konfiguracija tla i visoki objekti, ne nužno, utječu na kvalitet zraka u Sarajevu. Da li će visoke zgrade utjecati na kvalitet zraka zavisi od konfiguracije terena na kojem će se graditi, njihovog položaja u odnosu na druge objekte i njihovog izgleda. Identificirana su dva najznačajnija zračna koridora, a to su glavna gradska saobraćajnica i tok rijeke Miljacke.

Hadžiabdić se potom osvrnuo na Nenadićevu konstataciju da je, kako je izjavio, nepotpunost Studije to što ne obuhvata prostor od RTV Bosne i Hercegovine i zračni koridor koji se proteže Alipašinom ulicom. Prema premijerovim riječima, svrha majskog sastanka je bila da se odluči o dopuni i preciziranju Studije. Na pitanje da li je on ili neko drugi ko je učestvovao u izradi studije bio pozvan na spomenuti sastanak, Hadžiabdić je odgovorio:

"Na sastanku 13. maja, koji navodite, stručni tim nije prisustvovao, ali je po pitanju studije imao komunikaciju s Ministarstvom prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša 21. maja. Naime, zaključke studije je potrebno provesti i operacionalizirati, pa je uskladu s tim Ministarstvo najprije zatražilo sastanak, a kasnije i dopisom zatražilo od stručnog tima pojašnjenja, kako bi operacionalizacija bila provedena u skladu sa zaključcima."

Kako je rekao, operacionalizacija, između ostalog, podrazumijeva i integriranje mjera u prostornoplansku dokumentaciju, za što je potrebno razumijevanje o načinu prenošenja zaključaka u prostorni kontekst te je dodao:

"Na upit ministarstva, stručni tim je dao tražena pojašnjenja. Riječ je dakle o pojašnjenjima, a ne o greškama. Stručni tim, koji je radio na izradi studije, će biti dostupan ministarstvu u slučaju potrebe za dodatnim pojašnjenjima."

Studiju je u februaru ove godine usvojio prethodni saziv Vlade KS. Iz Eko Akcije su ocijenili da je cilj sadašnje vlasti da studiju vrati u stanje beskonačne pripreme, što bi ostavilo dodatne mogućnosti graditeljima nebodera da ukližu u prostore Marijin-Dvora i ostalih rijetkih zelenih površina u gradu. Upitan da li se njenim izmjenama želi pogodovati građevinskom lobiju, premijer Nenadić je u intervjuu za Klix.ba kratko odgovorio:

"Dio vašeg pitanja o namjeri pogodovanja građevinskom lobiju ne želim čak ni komentarisati."

U februaru ove godine je predstavljena i metodologija kojom će se utvrditi uslovi pod kojima je moguće napraviti novi izvor zagađenosti zraka, što se odnosi na infrastrukturu koja se koristi za zagrijavanje objekata.