Nastavljen neposluh Krekinih rudara: Ovo je borba za bolje uslove rada
Na kapiju površinskog kopa u Šikuljama jutros su došli rudari u prvoj smjeni, uredno su se prijavili na samom ulazu, međutim radne aktivnosti nisu počeli. Njihovim koracima su krenule i kolege iz druge smjene, kao i radnici rudnika u Mramoru.
Kao opravdanje za ovaj korak navode nepoštivanje granskog kolektivnog ugovora, s obzirom na to da im plaća za mjesec juni kasni 11 dana, a izvjesno je da ni u narednim danima neće biti isplaćena zbog blokade računa koja je na snazi.
"Dosad smo najavljivali štrajkove te na razne načine kupovali vrijeme, ali u situaciji kada imamo blokiran račun i kada je opća nepoznanica da li ćemo i kada dobiti plaću, ljudi su ogorčeni. Ovaj rudnik je za prva četiri mjeseca ostvario čistu dobit koja je veća od pet miliona maraka. Rudnik izuzetno dobro radi, radnici daju proizvodnju i šta drugo da očekuju osim da prime plaću", kazao je za Klix.ba predsjednik Sindikalne organizacije Rudnika Kreka Zuhdija Tokić.
Nurdin Sadiković zaposlen je u površinskom kopu Šikulje, a svjedoči da su uslovi rada izuzetno loši. Oprema je stara između 30 i 40 godina, zbog čega je prijeko potrebno njeno zanavljanje.
"Radnici nemaju sa kime i sa čime raditi. Nama nedostaje radne snage, mašina, repromaterijala i rezervnih dijelova. Borimo se maksimalno kako bismo ostvarili proizvodnju, a naš rad bi bio znatno bolji kada bismo dobili mašine, rovokopače, polagače, čistače traka i slično. Mnogo smo u zaostatku u odnosu na ostale rudnike koji su dobili određenu opremu", priča nam Sadiković.
Radnici međusobno sve čine kako bi njihova sigurnost bila osigurana, međutim rad sa nekvalitetnom opremom u kontinuitetu nosi prijetnju od mogućeg povređivanja.
"Hvala dragom Bogu, nemamo teže povrijeđenih ili poginulih radnika i nadamo se da će tako i ostati", dodaje Sadiković.
Radnici su jutros razgovarali sa upravom površinskog kopa, međutim dogovor nisu uspjeli postići vezano za isplatu plaća. Prema tvrdnjama radnika, uprava im osigurava isplatu plaće do 25. jula, međutim rudari na to ne pristaju.
"Mi smo bez primanja i istrajat ćemo u svojim zahtjevima jer nam novac treba za preživljavanje", potcrtava Sadiković.
Predsjednik Samostalnog sindikata rudnika Federacije Bosne i Hercegovine Sinan Husić smatra da sistem nema namjeru ozbiljnim mjerama i radnjama mijenjati stanje u rudnicima.
"Bez obzira kako ko gledao na to – najbolji radnici su u neposrednoj proizvodnji u rudnicima u Federaciji BiH. Veoma često su primorani na ovakav način zahtjevati isplatu zarađenih plaća. Ovdje imamo jednu potpuno opravdanu reakciju radnika površinskog kopa Šikulje, sa podrškom svih nivoa sindikata. Očekujemo da do kraja ovog dana reakciju podrže i priključe joj se i radnici u rudniku Dubrave, a velika je vjerovatnoća da ćemo sutra u Rudniku mrkog uglja u Zenici imati ovakvu situaciju zbog nemogućnosti primjene kolektivnog ugovora", istaknuo je Husić.
Kako je naveo, rudari se svakodnevno bore za goli život u izuzetno teškoj oblasti. Veliku odgovornost vidi i u Elektroprivredi BiH u čijem koncernu djeluju Krekini rudnici.
"Sedam rudnika je u sastavu koncerna, a njim Elektriprivreda BiH upravlja već deset godina. Ta priča da oni nemaju odgovornosti može se pričati u objektima ovog preduzeća. Do danas je u rudnike uloženo blizu 300 miliona KM. Za prilike u BiH kazat ćemo da je to ozbiljan novac, ali ako pogledate da je u ovom vremenskom periodu bilo planirano 580 miliona maraka investiranja u nabavku nove opreme koja će uslove rada učiniti sigurnijim i humanijim, vidimo da nikako nije zadovoljavajuće", dodao je Husić.
Na površinskom kopu Šikulje dnevno se proizvedu tri hiljade tona uglja, što je 50 posto cjelokupne proizvodnje svih rudnika koji djeluju u sastavu Rudnika Kreka. Danas proizvodnje u Šikuljama nema, ali radnici poručuju da su poduzete sve mjere obezbjeđenja objekata, bagerskih jedinica i ostalih postrojenja. Nadaju se da će svi oni koji odlučuju o njihovoj sudbini sutra pronaći rješenje za problem koji je nastao.