Građani zbunjeni
162

Da li je u Sarajevu situacija alarmantna ili nije: Ni najodgovorniji se ne mogu složiti

D. Be.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Situacija u vezi s koronavirusom u Kantonu Sarajevo je alarmantna, poručuje direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović. Nekoliko sati poslije Krizni štab Ministarstva zdravstva KS poručuje da situacija nije zabrinjavajuća. Ovo je, složit će se mnogi, sasvim dovoljno za veliku zbunjenost građana i nepovjerenje u institucije.

Prema podacima sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu jutros je u jedinom izolatoriju na području Kantona Sarajevo bilo hospitalizirano 88 pacijenata. U izjavi za portal Faktor, prof. dr. Izetbegović je kazala da su Podhrastovi već prekapacitirani.

"Stanje u Sarajevu je alarmantno. Samo KCUS vodi brigu o oboljelima od koronavirusa koji trebaju hospitalizaciju“, kazala je te dodala kako od februara nije napravljen dodatni izolatorij. No, sjetit ćemo se da je na Građevinskom fakultetu u Sarajevu upravo Izetbegović otvorila privremeni izolatorij na početku pandemije.

Ko je (ne)odgovoran što u Sarajevu nema dovoljno kreveta za bolesnike?

U međuvremenu taj izolatorij je iseljen, a prostor vraćen fakultetu. Od tada, odgovornost za uspostavljanje novog izolatorija je prebačena na Zavod za javno zdravstvo KS i Opću bolnicu. Iako je Opća bolnica od KCUS-a tražila objekat Vaskularne hirurgije kako bi uspostavili svoj izolatorij, taj zahtjev je odbijen.

Sada Opća bolnica ima rok do 1. oktobra da uspostavi novi izolatorij u krugu bolnice, dok je premijer KS Mario Nenadić poručio da kanton može u roku 24 sata uspostaviti izolatorij u nekom od objekata u vlasništvu kantona poput Zetre, Skenderije i sl.

I dok sa KCUS-a na sedmičnom nivou "dižu paniku" da će nestati slobodnih kreveta u izolatoriju i da će doći do pucanja u zdravstvu, iz Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo baš danas poručuju da situacija nije zabrinjavajuća jer nema eksponencijalnog rasta broja zaraženih.

"Otprilike imamo sedmični rast od 10 posto. Na sedmičnom nivou imamo linearni rast broja oboljelih, nemamo eksponencijalni rast, to bi značilo da svaki dan imamo stopostotni rast. Situacija još nije zabrinjavajuća", kazala je epidemiologinja Anisa Bajramović.

Da li je sada situacija alarmantna ili ne, odnosno da li uopće nije zabrinjavajuća malo kome je jasno. Ono što je sigurno jeste da nadležni u ministarstvima, kliničkim centrima, bolnicama i domovima zdravlja u kontinuitetu drže građane zbunjenima svojim oprečnim informacijama u javnosti.

Građani plaćaju zdravstvo koje ih samo zbunjuje

Sigurno je da bi morali pokazati mnogo veći stepen odgovornosti u javnim istupima. Čija je odgovornost što Kanton Sarajevo nema dva nego jedan izolatorij, i zašto imamo 100 kreveta, a ne više, najmanje bi trebalo interesovati javnost od kojih se može tražiti samo da u ovom trenutku poštuju naredbe i preporuke te kažnjavati one koji se ne pridržavaju izrečenih mjera. Građani svakako redovno, htjeli ili ne, izdvajaju novac za javno zdravstvo.

Krajnje je vrijeme da vlast i funkcioneri u zdravstvenim ustanovama primarnog, sekundardnog i tercijarnog nivoa zdravstva zasukaju rukave i počnu raditi harmonizirano samo sa jednim ciljem - pravovremene i adekvatne zaštite zdravlja građana. Sve ostalo se može tumačiti kao borba za lične interese i prevlast u sektoru zdravstva.

U Kantonu Sarajevu su trenutno 1.342 aktivna slučaja zaraze koronavirusom, a osnovni izvori zaraze su porodični klasteri. Građani mjesecima imaju mnogo kritika na račun neefikasnosti zdravstvenog sistema, a to se ogleda u "borbama" za mogućnost testiranja, nedovoljnom broju testiranja, čekanja na rezultate te slaboj usluzi.