Niko iz BiH ne želi servisirati respiratore Srebrene maline, FUCZ će ponuđača tražiti u EU i Srbiji
Ponuda za zakonsku verifikaciju respiratora je stigla od firme Verlab d.o.o. Sarajevo koja je ponudila svoje usluge za 34.300 KM bez PDV-a, što je manje od procijenjene vrijednosti ugovora. Za ovaj lot to je bila jedina ponuda.
Kada je riječ o transportu, instalaciji, servisu prilikom puštanja u rad, puštanju u rad i obuci osoblja za rad na respiratorima ACM812A, nijedna firma iz Bosne i Hercegovine nije poslala svoju ponudu. Razlog tome može biti afera o nabavci upravo tih respiratora.
V. d. direktora Federalne uprave Civilne zaštite Mustafa Kadribegović nam je rekao da, prema njegovom saznanju, u BiH i ne postoji firma koja je ovlaštena za ove poslove, međutim da je to bilo moguće izvesti da je neka firma iz BiH htjela sarađivati s jednom firmom iz Srbije koja je ovlaštena.
Upravo ta firma iz Niša bi potencijalno mogla biti firma koja će biti zadužena za ove poslove. S obzirom na to da kroz tendersku proceduru nije stigla nijedna ponuda za servisiranje i puštanje u rad respiratora, FUCZ će ići u pregovarački postupak s firmama izvan Bosne i Hercegovine. U opticaju su i one iz Evropske unije.
"U ovom trenutku znamo da u Srbiji ima jedna firma koja je ovlaštena za servisiranje ovih respiratora, upućen je i dopis proizvođaču da nas obavijesti o ostalim, sličnim firmama u EU. Po našim saznanjima ovi uređaji su se prodavali u Španiji, Francuskoj i Italiji, u tim zemljama sigurno ima ovlaštenih kompanija", rekao je Kadribegović.
Sumnjivost nabavke ovih 100 respiratora i istraga u Tužilaštvu sigurno su doprinijeli tome da ponudu za verifikovanje dostavi samo jedna firma, a za servisiranje nijedna. S druge strane, interes i potrebu za ovim respiratorima su iskazale sve zdravstvene ustanove iz svih kantona u FBiH koje više od tri mjeseca čekaju raspodjelu.