Susjedi i suverenitet
183

Predstavnici Srba u Zagrebu ili kako je nestala vanjska politika BiH

S. H.
Milorad Dodik na sastanku sa predsjednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem
Milorad Dodik na sastanku sa predsjednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem
Posjeta Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH, Zagrebu prije nekoliko dana osim što je uzburkala političke krugove, na površinu je iznijela ogledalo odnosa hrvatskog državnog vrha prema našoj državi, ali i možda najbolje ilustrirala aktuelnu vanjsku politiku BiH.
Hrvatska je nekada sa BiH održavala zajedničke sjednice vlada, posjete državnih čelnika bile su mnogo učestalije s konkretnim temama, a danas su ti odnosi hladniji nego ikada. Zašto je to tako... više je razloga.

Činjenice govore da hrvatski državni vrh deklarativno BiH oslovljava kao jedan od najvažnijih vanjskih prioriteta. A praksa kaže da predsjednik Hrvatske Zoran Milanović još nikada nije došao u službenu posjetu BiH, a nekada je ta destinacija bila prvi izbor. Milanović se primarno okrenuo odnosima sa Slovenijom i Austrijom, a prema BiH za sada gleda sa distance.

Tako su iz ureda predsjednika Milanovića saopćili da je Dodik u Zagrebu bio kao predstavnik Srba, a ne kao član Predsjedništva BiH. A ako je Dodik u Zagrebu i bio kao predstavnik Srba, zašto na tim sastancima s premijerom Andrejem Plenkovićem i predsjednikom Zoranom Milanovićem nisu prisustvovali predstavnici Srba u Hrvatskoj, poput Milorada Pupovca naprimjer? I zna li hrvatski državni vrh da Dodik nije samo predstavnik Srba u Predsjedništvu, već je prema Ustavu član Predsjedništva iz entiteta Republika Srpska i prema tom istom Ustavu predstavlja i Hrvate i Bošnjake i Ostale koji žive u RS-u.

Milorad Dodik na sastanku sa Andrejom Plenkovićem
Milorad Dodik na sastanku sa Andrejom Plenkovićem

BiH i Hrvatska imaju veliki broj otvorenih pitanja, a rješenja se ne naziru. I bez obzira na kritike čelnim ljudima Hrvatske zbog Dodikovog tretmana i ignorisanja poziva BiH, ostaje pitanje gdje je i kakav pravac djelovanja ima vanjska politika naše države.

Kada je bh. državni vrh, računajući i Predsjedništvo i ministre iz Vijeća ministara posljednji put imao susret sa čelnicima Njemačke, Austrije, Francuske i drugih evropskih zemalja? Kada je posljednji put visoki evropski državnik posjetio Sarajevo? Potrajat će da se sjetite. Računajući sva ograničenja pandemije, vanjska politika BiH sve je češće bez kompasa. Kompleksna politička situacija u državi sve se češće prelama i na vanjskom planu, zbog čega solo ispadi iz Predsjedništva dolaze više do izražaja.

U Strategiji vanjske politike BiH iz 2018. je navedeno da će BiH ostvariti poziciju aktivnog i kredibilnog subjekta na međunarodnom planu. Koliko je na tom putu uspješna najbolje će ocijeniti javnost.

U posljednjoj godini od značajnijih posjeta našoj državi ističe se jedino posjeta švedske princeze. Doduše, bila je najavljena i posjeta britanskog princa Charlesa, ali je usljed pandemije koronavirusa ta posjeta odgođena.

Strategija vanjske politike je teoretski sve obuhvatila, ali je praksa drugačija i ne odaje dojam da BiH ima jasan i progresivan tempo rješavanja postavljenih prioriteta.