Ove i druge detalje, poput tvrdnje da on dobija upozoravajuće, odnosno poluprijeteće poruke, Košarac je predočio na pres-konferenciji održanoj u sjedištu resornog ministartva u Sarajevu, organiziranoj o zaštiti domaće proizvodnje, u svijetlu aktuelnih događaja.
U danu kad su aktuelni protesti poljoprivrednika, ministar ističe da su tvrdnje o enormnom uvozu poljoprivrednih proizvoda koji stvara probleme domaćim proizvođačima, te o prekomjernim viškovima na tržištu, kontradiktorne u odnosu na podatke relevantnih institucija u entitetima, odnosno Bosni i Hercegovini.
Pimjerice, uvoz mesa goveda u Bosnu i Hercegovinu manji je u 2020. godini za oko 5.000 tona nego u 2019., kazao je Košarac. I uvoz svinjskog mesa je umanjen za oko 3.500 tona u odnosu na pokazatelje iz 2019., a manji je i uvoz mlijeka.
Po njegovim riječima, u 2020. godini zabilježen je također značajan rast izvoza voća i povrća u odnosu na prethodnu godinu.
Ne pada proizvodnja osnovnih elemenata niti ima enormnih viškova na tržištu, prema podacima entitetskih ustanova, ističe Košarac i zaključuje da ne treba uvoditi zaštitne mjere. Uvođenje prelevmana i carinskih stopa od deset posto izazvalo bi negativni kontraefekat u sektoru, kao i reakcije evropskih partnera.
"Iz nadležnih tijela entiteta smo obaviješteni da nema viškova, svi zajedno smo na stanovištu da je otkupna cijena mala, ali niko ne može da utvrdi cijene i da posreduje između primarnog proizvođača i mesoprerađivača", kazao je Košarac.
On naglašava da će Ministarstvo na čijem je čelu nastaviti rad isključivo po zakonima i ustavnim ovlašćenjima, odnosno da on ne želi donositi nikakve populističke mjere niti kršiti ijedan zakon ili međunarodni sporazum.
"Ministar ne može donijeti zaštitne mjere bez saglasnosti entiteta. Ne želim biti centralni organ koji će nametati odluke", naveo je Košarac, također ističući da su mjere koje traže pojedinci iz nekih udurženja kraktoročne. Postoji odluka kako i na koji način se prati stanje tržišta u domenu poljoprivrede, ali na temelju odluka entitetskih ministarstava.
Košarac kaže i da zbog nerada ministara u prethodnim mandatima, u resoru, nema temelja za pokretanje bilo kakvog akta mjera.
"Moram da kažem i da sam u Ministarstvu pronašao svašta, vodimo razgovore i sa advokatskim kancelarijama, ali sad neću o tome. Potpuno smo posvećeni otvaranju novih tržišta za naše izvoznike", ustvrdio je Košarac također na današnjoj pres-konferenciji.
On kaže da su poljoprivrednici imali prostora za rješavanje problema, i to s mesoprerađivačima zainteresiranim za otkup viškova, te dodaje da je zaštita domaće proizvodnje primarna politika Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i njega kao ministra.
"Treba razgovarati ako je ijedan poljoprivrednik nezadovoljan, ali protesti nisu rješenje", ponovio je aktuelni ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.