Nova vlast u Crnoj Gori promjenom zakona o vjeroispovijesti ispunila sve želje SPC-a
Izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti suštinski su promijenjeni svi članovi koji su bili sporni za Srpsku pravoslavnu crkvu, jer sva imovina ostaje u njihovom vlasništvu.
Drugim riječima, novim izmjenama zakona izbrisani su članovi koji su usvojeni prije godinu pod vodstvom DPS-a (sada opozicija), a koji su podrazumijevali da će "svi vjerski objekti koji predstavljaju kulturnu baštinu, a bili su imovina države Crne Gore prije gubitka njene nezavisnosti 1918. godine i koji kasnije nisu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke vjerske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina".
Podsjetimo, nakon skoro godinu žučnih rasprava i tijesnog izglasavanja 8. januara ove godine stupio je na snagu u punom nazivu Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom statusu vjerskih zajednica u Crnoj Gori, koji je izazvao nezadovoljstvo Srpske pravoslavne crkve (SPC) i opozicije predvođene Demokratskim frontom (DF).
Novi zakon je garantovao "punu slobodu vjeroispovijesti svim vjernicima i ravnopravan položaj svih vjerskih zajednica u Crnoj Gori, kao i punu slobodu uvjerenja svim građanima koji nisu vjernici, ali i imao odrednice koje su digle veliku buru" - donosio je dio koji reguliše "imovinska prava države nad vjerskim objektima koji predstavljaju kulturnu baštinu Crne Gore koja je kroz vijekove građena i stjecana od javnih prihoda države.
Propisano je da će svi vjerski objekti koji predstavljaju kulturnu baštinu, a bili su imovina države Crne Gore prije gubitka njene nezavisnosti 1918. godine i koji kasnije nisu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke vjerske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina.
I tu je "puklo" - SPC je u tome vidio otvoreni atak na vlastitu imovinu, a pod vodstvom sad već pokojnog vladike Amfilohija pokrenuto je "dešavanje naroda" kroz redovne litije u većim gradovima što je iskorišteno kao uspješno mobiliziranje birača za izbore na kojima je pao 30 godina održavani režim.
Упркос опструкцијама, кршењу Устава и закона ове земље од стране опозиције, Скупштина ЦГ вечерас је усвојила измјене Закона о слободи вјероисповијести. 1/3
— Zdravko Krivokapić (@profKrivokapic) December 29, 2020
Novi premijer Zdravko Krivokapić je izjavio kako je ovo pobjeda pravne države, ali i naroda koji je tu državu branio na ulici punih 12 mjeseci.
"Večeras je država rukama tog naroda u Skupštini i odbranjena", napisao je on na Twitteru.
Iz Đukanovićevog DPS-a su ranije kazali da izmjene daju privilegije i monopol samo jednoj vjerskoj zajednici i samo jednom narodu. Oni vladajućoj većini osporavaju kvorum, jer se poslanica Maja Vukićević (DF) u rad uključila online, kao i potvrđivanja mandata novoj poslanici GP-URA Suadi Zoronjić. Zoronjić je Skupština potvrdila mandat, nakon što je Državna komisija odbila da to uradi.
Ministar pravde i ljudskih prava Vladimir Leposavić kazao je da je rasprava o izmjenama zakona trajala 365 dana i da su građani gotovo referndumski tražili izmjene.
"Svi ste učestvovali u tome, čak se desilo da se vjerski poglavari tradicionalne i najbrojnije crkve dali svoje živote da bi odbranili svetinje i prava svoje crkve i vjernika, ali i prava vjernika drugih vjeroispovijesti i prava svih građana kojima je pravo svojine garancija za ekonomsku i svaku drugu nezavisnost", kazao je Leposavić.