Nekoliko miliona dolara je dovoljno svima nama kako bismo riješili sve životne probleme. Zato vrijedi riskirati, pronaći propuste u sigurnosnom sistemu i zgrabiti nekoliko dijamanata, ogrilicu Marije Antoinette ili čak slavnu Mona Lisu te pobjeći u noć, spuštajući se preko užeta s vrha nekog muzeja, s fantomkom na glavi. Ima nešto filmski neodoljivo u pinkpanterovskoj krađi umjetnina, a prema alanfordovskoj premisi bolje je pedeset godina živjeti kao kralj nego godinu kao siromah.
Otprilike tako razmišlja jedan Senegalac u Parizu, zaposlen kao higijeničar u najpoznatijem muzeju u svijetu. Fascinantni Louvre u toku noći ribaju potplaćeni radnici, dok ih sa zidova posmatraju raskošni likovi naslikani tehnikom ulja na platnu. Goya, Leonardo da Vinci i ostala ekipa, smotani pod rukom u tili čas rješavaju neplaćene alimentacije i stanarinu onima koji brišu prašinu s parketa muzeja. Smisao života se u ovom slučaju zaista može pronaći u umjetnosti.
Netflixova originalna francuska produkcija "Lupin" osvanula je na streaming servisu prošle sedmice, oživljavajući slavnog lopova Arsena Lupina koji je bio neka vrsta francuskog odgovora na slavu britanskog Scherlocka Holmesa. Lupin je ovog puta proslavljeni glumac Omar Sy, kojeg se sjećamo iz hita "Nepobjedivi" (2012.), ekranizacije istinite priče o bezobrazno bogatom paraplegičaru i njegovom siromašnom njegovatelju, čiji će životi zbog ovog poslovnog susreta dobiti novi smisao. Sy je jedan od vodećih francuskih glumaca današnjice, ponosni vlasnik Cesara, a njegov povratak televiziji je lansirao seriju "Lupin" u sam vrh gledanosti.
Assane Diop (Omar Sy) ima ironičan odnos prema današnjem svijetu pokorenom bolešću i prirodnim katastrofama koje su nam dale sasvim novi uvid u činjenicu da ne stojimo baš najbolje s percepcijom pravih vrijednosti na svim životnim poljima. Kao dijete nekadašnjeg šofera bogate pariske porodice, Assane se prisjeća nastojanja njegovog oca da im priušti pristojan život, preuzima naslijeđe slavnog gospodina lopova Lupina i započinje neku vrstu osvete na hijerarhijskoj ljestvici. Njegov je otac, naime, optužen za kriminalne radnje koje nije počinio, nešto slično kao u slučaju najslavnijeg francuskog literarnog antiheroja Lupina.
Lu(m)penproleterijat
Arsene Lupin je fikcionalni lopov i majstor prerušavanja kojeg je 1905. godine kreirao pisac Maurice Leblanc. Prvi put se pojavio u kratkoj priči "Hapšenje Arsena Lupina", a potom su njegove vještine zabavljale čitatelje u 17 romana i 39 pripovijetki. U jednoj od ovih priča Lupin se susreo i sa Sherlockom Holmesom Arthura Conana Doylea. Dok Sherlock koristi svoju sofisticiranu inteligenciju za rješavanje krimi slučajeva, Lupin radi obrnuto. Čini savršen zločin.
Visokobudžetna serija gledateljima priskrbljuje scenografsku raskoš i prekrasan ambijent u kojem nas pljačkaš u maniru likova filma "Ocean’s Eleven" ekspresno stavlja na svoju stranu i tjera da navijamo za njega i što podliju prevaru sistema. U njegovom slučaju taj sistem zrcali višeslojni rasizam kojim je prožeto francusko društvo. "Niko s vrha ne primjećuje radničku klasu. Posebno ne primjećuje crnačku radničku klasu". Ovim riječima Assane otvara predavanje i poduku svojih saučesnika prilikom planiranja krađe ogrlice Marije Antoinette za vrijeme aukcije u Louvreu.
Seriju su kreirali George Kay i Francois Uzan, a pored izvrsnog Omara Sya u seriji igra i Ludivine Saigner, glumica koja je imala zapažen nastup u HBO hitu "Mladi papa" i "Novi papa" Paola Sorrentina. Publika koja poznaje Lupina uživat će u policijskoj potjeri i bijegu onih koji su s one strane zakona. Neka vrsta igre mačke i miša provlači se kroz svih pet epizoda prve sezone serije, a priča se retrospektivno isprepliće s prošlošću glavnog lika, poručujući nam premisu iz filma "Gladijator" (2001.) Ridleyja Scotta.
Naime, sve što radimo u sadašnjosti odjeknut će u budućnosti, tako i ovaj moderni lopov pamti svaku nepravednu riječ koja mu je upućena i koju će osvetiti. Assanov otac je optužen za krađu skupe ogrlice u vlasništvu njegovog poslodavca, bogatog i moćnog Huberta Pellegrinija, nakon čega je izvršio samoubistvo vješanjem u zatvorskoj ćeliji. Assane je nakon toga ostao siroče, a njegov je život trajno obilježen traumom gubitka oca i ljagom. Lupin se drži tradicionalnih vrijednosti, međutim ne vjeruje u tvrdnju da sreća u životu ne može biti zagarantirana novcem i vrlo rado bi okusio nesreću bogatih ljudi.
Netflixova adaptacija je dokaz da je Lupinova priča svevremenska, ali će isto tako uvjeriti široku publiku kako je vrijeme da i Jamesa Bonda vidimo u izvedbi nekog tamnoputog glumca. Od premijere koja se dogodila 8. januara na streaming servisu "Lupin" je postala prva francuska serija koja se u Americi probila na listi deset najgledanijih sadržaja. Dovoljno razloga da pogledate, zar ne?