Magazinović obrazložio zašto bi nabavka ruskih vakcina u RS-u mogla biti afera "Respiratori 2"
U razgovoru za naš portal obrazložio je zašto ima sumnje u kupovinu vakcine Sputnik V. Naime, on je podsjetio da su entitetski premijeri i predsjedavajući Vijeća ministara 21. januara izjavili da će direktno pregovarati i kupiti vakcinu.
Napomenuo je da je nekoliko dana poslije održana sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine, a na kojoj je zahtijevom opozicije raspravljano o vakcinama. Prema riječima Magazinovića, tada je predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija poručio da je njemu rečeno da se ne moraju mijenjati zakoni da bi se direktno kupile vakcine. Već tada je posumnjao u potencijalne (ne)zakonitost.
"Tokom rasprave je postalo jasno da vakcine ne kupuju državne institucije, nego da to kupuje posrednik tj. veledrogerija. Zašto - zato što se Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima isključivo prepoznaju veledrogerije kao pravni subjekti koji mogu kupiti i uvesti vakcine", kazao je.
Magazinović je potcrtao da pri tome nisu izmjenjeni, odnosno nije inicirana izmjena Zakona o javnim nabavkama i Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima da se dopusti kupovina bez posrednika npr. u vrijeme pandemije.
"U Bosni i Hercegovini 10 dolara iznosi 32 KM"
Nakon toga su ruske vakcine transportovane na sarajevski aerodrom. Naveo je da im je parlamentarac Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović rekao da tada nijedna veledrogerija nije tražila dozvolu za uvoz.
Također je napomenuo da je Agencija za lijekove Bosne i Hercegovine tek kasnije dala dozvolu.
Zatim se osvrnuo na cijenu vakcina za koje misli da je također vrlo sporna.
"One su plaćane 32 KM po komadu, a cijena kod proizvođača je manja od deset dolara. To znaju sve institucije s obzirom na to da je proizvođač o tome svakog obavijestio ko je to tražio. Znači, u Bosni i Hercegovini manje od 10 dolara postaje 32 KM. Naravno da je tu i transport, ali je to velika disproporcija u cijeni", izjavio je.
Magazinović je istakao da se nameće pitanje koliki je onda profit posrednika i misli da se javnosti mora odgovoriti na ovo pitanje. Kako je kazao, druga je stvar kada se ne kupuje direktno od proizvođača, ali da i u toj situaciji treba objasniti zašto je to tako.
"Iste vakcine po različitim cijenama"
Naglasio je da je RS odlučio kupiti 400.000 vakcina za koje je u ugovoru navedeno da jedan njihov komplet košta 57 dolara bez PDV-a. Za njega je opet pitanje koliko bi to koštalo da kupuje država, a ne posrednik. Ali, napomenuo je da to nije moguće, odnosno da je zakonski potreban posrednik ili veledrogerija.
Ukazao je da parlamentarcima nije odgovoreno zašto se ne promijeni zakon da bi se kupovalo bez posrednika.
Razlog za dodatnu sumnju u opravdanost cijene vakcine u RS-u je cijena komercijalne vakcinacije u Zapadnohercegovačkom kantonu.
"Oni koji su se raspitivali za komercijalnu cijenu vakcinacije u ZHK kažu da je niža od cijene vakcine u RS-u", rekao je.
Ponovio je da je suština pitanje zašto nije omogućeno da se kupuje bez posrednika. Mišljenja je da bi se time moglo kupiti više vakcina za istu cijenu.
Da li se desila afera "Respiratori 2" odnosno "Vakcina 1"?
Za njega su, kako je izjavio, skrivanje informacija, odgovora i iskustvo s nabavkom respiratora razlozi da se sumnja u ono što se možda može nazvati "Respiratori 2" ili "Vakcine 1".
Pita ono za šta se pita veliki broj ljudi, a to je zašto Federacija Bosne i Hercegovine nije učinila ono što je učinio RS. Smatra da se to nije desilo upravo zbog afere "Respiratori".
"U FBiH imaju iskustvo sa sličnim situacijama koje su završile na sudu. Ne tvrdim da ovo zakonski nije u redu. Oni formalno zakon poštuju. Ali se mora objasniti zašto to košta mnogo više i zašto se zakonski ne omogući da država kupuje", ukazao je Magazinović i dodao da veledrogerija mora imati ovlaštenje da kupuje.
Ocijenio je da je očigledno da nije interes da država direktno kupuje, već da to rade posrednici. Uvjeren je da ako Federacija bude kupovala da će cijena biti niža od one u RS-u.
"Zato što su se dobro opekli u jednoj ovakvoj nabavci", kazao je.
Da li je cijena možda opravdavajuća
Upitan da li opravdanje za visoku cijenu može biti krizno stanje i traženost vakcine na tržištu, odgovorio je da to može biti, ali ako ne postoji dopis proizvođača koji nudi za cijenu nižu od deset dolara uz lični transport ili transport proizvođača.
"To bi moglo biti opravdanje da nema te robe, pa se na osnovu toga postavlja cijena. Postoje dokumenti komunikacije institucija s ruskim proizvođačem. Slično se razgovaralo i s kompanijom Pfizer. Ne raspolažem svim informacijama, ali sam vidio dopis na kojem je navedeno da je cijena niža od deset dolara i da se može dobiti u razumnom roku, čini mi se da je to manje od 20 dana. Cijena na tržištu može varirati, ali morate opravdati cijenu", ukazao je Magazinović.
Prema njegovim riječima, ovako se ispostavlja da je transport vakcine koštao isto kao da je kupljena avionska ili autobuska karta za svaku dozu vakcine pojedinačno. Smatra da transport i nije toliko skup da bi cijena bila visoka.
"Ministarstvo nam otkrilo da fabrika nije država"
Očekuju da se veledrogerije u FBiH odvaže na kupovinu vakcina, ali da još to ne žele zbog prethodno loših iskustava s nabavkama.
"Vidjet ćete da ćete za isti proizvod imati različite cijene", ponovio je.
Istakao je da su iz Ministarstva civilnih poslova poručili da ne mogu direktno pregovarati jer ne mogu sklopiti bilateralni sporazum s proizvođačem. Međutim, naveo je da bilateralne sporazume potpisuju države.
"Fabrika nije država, pa da se skapaju bilateralni sporazumi. Obrazloženje Ministarstva je: 'Fabrika nije država, pa ne idemo u direktnu kupovinu'", dodao je.
Magazinović je kazao da je neugodno iskustvo s nabavkom respiratora razlog zašto je federalna vlast oprezna u nabavci vakcina. Naveo je da je najprihvatljivije da se državi zakonski omogući da u ovakvim okolnostima direktno kupuje ono što joj je potrebno u datom trenutku.