Burna rasprava o smjeni ministra Grubeše, istražnoj komisiji, pravosuđu, pritiscima…
Šesnaest zastupnika Državnog parlamenta potpisalo je inicijativu kojim se traži Grubešina smjena zbog loših rezultata rada i odbijanja saradnje sa Privremenom istražnom komisijom za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama.
"Sjednice Komsije nisu poligon za spaljivanje vještica i mučenje ljudi, već mjesto gdje razgovarmo o problemu", kazao je zastupnik Begić.
Zukan Helez (SDP) istaknuo da su se Grubeša i Milan Tegeltija, sada već bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilaškog vijeća BiH jedini visoki funkcioneri koji se nisu odazvali pozivu sa saslušanje pred Komisijom. Između ostalog, naveo je da su saslušani Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH itd.
"Glavna tužiteljica Gordana Tadić pružala je malo otpora, ali je ipak saslušana", kazao je Helez.
"Branio neovisnost pravosuđa"
Nikola Lovrinović (HDZ BiH), referirajući se na njihova obraćanja stao je u Grubešinu odbranu, kazavši da je Komisija radila nezakonito.
"Ko ste vi? On je radio časnu stvar, branio neovisnost pravosuđa jer vam se nije odazvao. Šteta je što isto to nisu učinili i glavna tužiteljica i predsjednik Suda", kazao je Lovrinović.
Nermin Nikšić (SDP BiH) kazao je da činjenica da su se Komisiji odazvali Debevec i Tadić mogla pokazati da oni misle da je Komsija legalna i da su bili dužni da se odazovu i daju informacije.
Begić je u replici naglasio je da Privremena istražna komisija nije nikakvo tužilaštvo, nema optuženih, već forum na kojem se na visokom civilizacijskom nivou raspravlja o problemima, koji objektivno postoje, ali da ih pojedinci godinama ignoriraju. Rekao je da su u Komisiji saznali mnoge stvari kojih nema u izvještajima.
"Kad je riječ o pritisku na pravosuđe, svi mi ovdje, uključujući nadležne institucije izvršne vlasti i građane ove zemlje trebamo i moramo vršiti konstatan pritisak na onaj dio pravosuđa koji je kvaran, koji je loš. To je naša obaveza, ako ništa, zbog budućnih generacija", poručio je Begić.
Drugi neuspješni mandat
Mirjana Marinković Lepić (Naša stranka) tokom rasprave ukazala je na nekompetenciju ministra Grubeše.
"Mene zaista niko ne može ubijediti da profesor latinskog može obavljati funkciju ministra pravde. Ja bih rekla da je ovo njegov već drugi neuspješan mandat. Da je prvi bio uspješan, ne bi danas raspravljali o njegovoj smjeni", kazala je Marinković Lepić.
Navela je da da Grubeša nije uspješan ni kao rukovodilac Ministarstva na čijem je čelu, te je nabrojala neke od nepravilnosti koje su utvrdili revizori.
"Ono što je mene više začudilo od propusta je očitovanje ministra Grubeša na nacrt izvještaja o reviziji, gdje on kaže da rukovodstvo institucije u 2019. nije postupalo u skladu sa Zakonom o internoj reviziji institucija usljed greške u 'kolanju' pošte. Zamislite, to je opravdanje?", kazala je, između ostalog Marinković Lepić.
Predsjedavajuća Doma Borjana Krišto (HDZ BiH), dovela u pitanje nadležnost i zakonitost Komisije. Kako je kazala, formirana je suprotno Poslovniku, dijelovi Poslovnika su tada “frizirani”… pa je rekla da treba biti oprezan s utvrđivanjem nečije odgovornost "ako nismo nadležni". Kazala je da nedolazak ministra na neki sastanak ne može biti razlog za smjenu.
Inicijativu za smjenu su potpisali Zlatan Begić, Mira Pekić, Zukan Helez, Branislav Borenović, Damir Arnaut, Dragan Mektić, Nada Mladina, Nermin Nikšić, Vlatko Glavaš, Predrag Kojović, Aida Baručija, Saša Magazinović, Dženan Đonlagić, Enver Bijedić, Nenad Nešić i Mirjana Marinković Lepić.
Sjednica bi trebala biti nastavljena nakon pauze.