Žbanić u razgovoru sa Angelinom Jolie: Majke Srebrenice zaslužuju Nobelovu nagradu za mir
Dodala je kako je zbog ratnih dešavanja bila prisiljena odrasti preko noći, te da je spas pronašla u umjetnosti i filmu.
"Srebrenica je univerzalna tragedija. Iako je od genocida prošlo 26 godina, ta tragedija i dalje predstavlja ogromnu traumu za sve ljude s ovih prostora. To je vrlo bolna tema i morali smo kriti da snimamo film jer vjerujem da bi mnogi političari pokušali na neki način iskoristiti ovo ostvarenje. Osim toga, bilo je vrlo teško finansirati snimanje. Svi su govorili kako niko neće htjeti da gleda film o genocidu. Pored toga, meni je kao ženi na Balkanu bilo deset puta teže napraviti film. Obradovala me činjenica da se film svidio publici, da ih je rasplakao...", rekla je Žbanić.
Rediteljica dodaje kako je teško uopće pokušati zamisliti bol koju majke Srebrenice osjećaju gotovo tri decenije. Ističe kako je upoznala ženu koja je u genocidu izgubila 40 muških članova porodice: sinove, muža, braću, rođake, oca, djeda... Tri generacije su ubijene: "Gubitak je ogroman, kao i šupljine koje je genocid ostavio u srcima porodica žrtava".
Žbanić kaže kako veliki broj majki nastavlja živjeti samo zato jer žele pronaći i sahraniti ostatke najmilijih.
"Nikad nisu tražile osvetu. Ulažu svu svoju energiju kako bi se izborile za istinu i pravdu. To je jedini način da izgrade mir. Čak i nakon ovakve tragedije, one promovišu ideju suživota i ljubavi", kaže, te dodaje kako majke Srebrenice zaslužuju Nobelovu nagradu za mir jer predstavljaju jedinstvenu silu mirotvoraca.
Jolie dodaje kako je to lijepa ideja, nada se da će biti implementirana te će na taj način bar malo pomoći u liječenju ratnih trauma. Žbanić je potvrdno odgovorila dodavši kako je bol još uvijek preduboka i kako će traume biti zaliječene tek onda kada istina bude općeprihvaćena.
"Vjerujem da filmovi mogu promijeniti svijet. Čak i ako ovaj film promijeni samo jednu osobu i natjera je da više ne povrijeđuje druge ljude - to predstavlja uspjeh", zaključuje Žbanić.