Sputnik V je izvozni brend, ali Rusija ima problema s vakcinacijom vlastitog stanovništva
Ruske zdravstvene službe, prvu domaću vakcinu protiv koronavirusa odobrile su još sredinom prošle godine i tada je ona bila namijenjena samo za određene kategorije stanovnika u koje su spadali policijski i zdravstveni službenici. Za ove kategorije, Ministarstvo zdravlja Rusije navelo je kako predstavljaju populaciju koja ostvaruje najveći kontakt sa stanovništvom.
Nakon što je vakcina odobrena za određene kategorije stanovništva, Rusija je saopćila kako od 18. januara 2021. godine kreće u masovnu vakcinaciju stanovnika.
Ministarstvo zdravstva izjavilo je kako želi do sredine 2021. godine vakcinisati 60 posto stanovnika ali čini se kako se taj proces za sada ne odvija prema planu.
Koliko stanovnika je do sada vakcinisano?
Prema zvaničnim podacima, od početka masovne vakcinacije pa sve do danas, jednu dozu vakcine u Rusiji primilo je oko 3,6 posto stanovnika što predstavlja oko 5 miliona građana ove države.
Broj onih koji su obavili revakcinaciju također je ispod prosjeka te se Rusija tu trenutno nalazi na pretposljednjem mjestu sa samo 1,2 posto revakcinisanih stanovnika.
Najveći problemi sa kojima se Rusija trenutno suočava u procesu vakcinacije jesu logističke prirode. Početkom marta, ruski predsjednik Vladimir Putin, saopćio je kako devet regija u ovoj zemlji još uvijek nije započelo proces vakcinacije.
"Devet regija još uvijek nije započelo vakcinaciju. Imamo logističke probleme, probleme sa distribucijom ali i samim lokacijama", naveo je Putin te naglasio kako ministarstvo radi na otklanjanju ovih problema.
Pored logističkih i drugih problema, Rusija se trenutno suočava sa problemom kojeg manje-više ima većina zemalja u svijetu, a to je nepovjerenje stanovništva prema samoj vakcinaciji.
Dok pojedini stanovnici Rusije ističu kako će se vakcinisati nakon što to uradi predsjednik Vladimir Putin, ostali građani navode niz drugih razloga zašto odbijaju vakcinaciju.
U istraživanju ruskog Levada centra koje je objavljeno 1. marta, 37 posto ispitanika je izjavilo kako se ne žele vakcinisati zbog mogućih nuspojava, dok 23 posto njih smatra kako vakcine moraju proći dodatna testiranja.
Općenito, najveću zainteresovanost za vakcinaciju izrazilo je stanovništvo starije od 55 godina.
Broj zaraženih u konstantnom padu
Uprkos činjenici da se proces vakcinacije ne odvija po planu ruskih zvaničnika, ono što raduje jeste manji broj zaraženih u ovoj državi.
Danas, Rusija je brojala 9.270 novih slučajeva zaraze koronavirusom te 459 smrtnih slučajeva.
Ukoliko se analizira statistika broja slučajeva u ovoj zemlji, može se primijetiti kako je od kraja decembra kada je država brojala i najveći broj zaraženih, broj novih zaraza u konstantnom padu.
S druge strane, broj smrtnih slučajeva i dalje je visok, ali Rusija tu ne spada među vodeće zemlje po broju smrtnih slučajeva na 100.000 stanovnika.
Iako je proces masovne vakcinacija počeo u januaru, Rusija i dalje ima brojne probleme sa ostvarivanjem zacrtanog cilja od 60 posto vakcinisanih do polovine 2021. godine.
Ipak, ruski zvaničnici se nadaju da će rješavanje distributivnih problema povećati i broj vakcinisanog stanovništva.
S druge strane, kada je u pitanju nepovjerenje stanovnika, ruski zdravstveni radnici su istakli kako je Sputnik V sigurna vakcina što je potvrdio i ugledni časopis Lancet te su pozvali građane da se prijave za vakcinaciju.
Od početka pandemije, Rusija je potvrdila 4.360.823 slučaja zaraze koronavirusom. Pored prijavljenih slučajeva, Ruska Federacija zabilježila je i 90.734 smrtna slučaja.