Rušenje zgrade
19

Stanari bivše zgrade Ćiro u Mostaru će nakon 25 godina biti obeštećeni

G. Š.
Foto: G. Š./Klix.ba
Foto: G. Š./Klix.ba
Stanari bivše Željezničke zgrade Ćiro u Mostaru, koja će se rušiti radi izgradnje magistralnog puta kroz centar grada, nakon agonije koja traje četvrt stoljeća konačno će biti obeštećeni.
Tako je odlučilo Gradsko vijeće Grada Mostara koje je tu zgradu proglasilo javnim interesom, kao i njezino rušenje koje je neophodno za modernu saobraćajnicu sa četiri trake.

Iako je ova odluka naišla na osporavanje vijećnice Boške Čavar iz Naše stranke, koja smatra da je austrougarska građevina iz 1900 godine treba biti muzej, bivše stanare je obradovala.

Damir Cvitanović (Foto: G. Š./Klix.ba)
Damir Cvitanović (Foto: G. Š./Klix.ba)

Predstavnik stanara te zgrade Damir Cvitanović za Klix.ba kaže da nakon brojnih prevara koje su doživjeli, konačno vjeruje u kraj problema s kojim se bore više od dvije i pol decenije.

"Ja se nadam više nego ikada da će naš problem biti riješen kako treba, jer je ovoga puta potekla inicijativa od gradonačelnika Marija Kordića koji je po ovome do sada pokazao da ima sluha za svoje sugrađane. On me lično nazvao i dao čvrstu garanciju da ćemo biti adekvatno obeštećeni", kaže Cvitanović.

Dodaje kako će se naredne sedmice sastati i utvrditi način na koji će se riješiti problem osam porodica koje su imale stanarsko pravo u toj zgradi, a sve vrijeme žive u podstanarstvu.

"Pozitivno je to što je gradonačelnik bez ustezanja rekao da se mora iznaći pozitivno rješenje za sve nas", kaže optimističan predstavnik stanara bivše zgrade Ćiro.

Vjeruje da će stanove dobiti u Mikačića kući i napominje da je prije 12 godina, kad je ta zgrada obnavljana donesena odluka da se nadogradi sprat više s tim ciljem. Ali kada je zgrada obnovljena ključeve nisu dobili, a tadašnji gradonačelnik Ljubo Bešlić je objasnio da nama zakonsku osnovu za to, te da će angažovati advokate da to riješe, što nije realizovao.

Da se dodjelom tih stanova planiraju obeštetiti stanari bivše zgrade Ćiro kazao je novinarima i gradonačelnik Kordić prije nego što je zgrada proglašena javnim interesom, ali nije precizirao planira li njihov završetak i na koji način, jer sredstva u Budžetu za to nisu predviđena, a s obzirom na to da su stanovi roh-bau, stanari takve ne mogu prihvatiti.

"Takve, nezavršene stanove mi ne možemo prihvatiti, jer smo svi penzioneri i niko od nas nema novaca ulagati da bi se uselio. Iskreno se nadam da će gradonačelnik imati razumijevanje za cjelokupnu situaciju i da će iznaći adekvatno rješenje, da se ti stanovi završe, pa da nakon toliko čekanja makar u starosti smiraj doživimo", zaključio je Cvitanović u razgovoru za Klix.ba.

Mario Kordić (Foto: G. Š./Klix.ba)
Mario Kordić (Foto: G. Š./Klix.ba)

Kordić je za naš portal kazao da je bilo primarno zgradu proglasiti javnim interesom, a nakon toga mu je prioritet naći adekvatno rješenje kojim će biti zadovoljni stanari Ćirine zgrade o čemu će s njima razgovarati prije nego što se krene u proces uklanjanja zgrade.

S obzirom na to da je rušenje Ćirine zgrade javni interes i da je ona na lokalitetu magistralne ceste Federacije BiH, stanari očekuju da će se sredstava za završetak stanova iznaći, navodeći kako je potrebnih nekoliko hiljada maraka za državu "kap u moru", a za njih nedostižno.