Konstatovano u izvještaju
20

Ruanda smatra da je Francuska odgovorna za genocid u ovoj državi

B. R.
U genocidu u Ruandi ubijeno 800.000 članova etničke zajednice Tuci (Foto: EPA-EFE)
U genocidu u Ruandi ubijeno 800.000 članova etničke zajednice Tuci (Foto: EPA-EFE)
U izvještaju Vlade Ruande je istaknuto da je Francuska znatno odgovorna za genocid koji se desio 1994. godine u Ruandi. Izvještaj se odnosi na ulogu Francuske prije i tokom genocida u kojem je ubijeno 800.000 ljudi.

Izvještaj je dio nastojanja vlasti da dokumentuje ulogu Francuske, a sadrži 600 stranica. Naglašeno je da ova država nije učinila ništa da onemogući masakr koji se dešavao od aprila do maja 1994. godine. Tvrdi se da je čak u godinama poslije genocida pokušavala prikriti svoju ulogu i da je nudila zaštitu pojedinim počiniocima.

U izvještaju predstavljenom jučer je potcrtano da su bivši predsjednik Francuske socijalista Francois Mitterand i njegova administracija imali saznanja o pripremama za genocid, ali da su uprkos tome podržavali vlast tadašnjeg predsjednika Ruande Juvenala Habyarimana.

Ruanda je objavila izvještaj mjesec nakon što je objavljen izjveštaj komisije aktuelnog francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, a u kojem je istaknuto da je vlast ove zemlje bila "slijepa" na pripreme za genocid, da je presporo reagirala da bi uvidjela razmjere ubistava i odgovorila na njih.

Ocijenjeno je da postoji odgovornost za genocid ekstremističkih grupa etničke zajednice Hutu nad etničkom zajednicom Tuci.

Prilika za prekretnicu u odnosima dviju zemalja

Smatra se da bi ova dva izvještaja mogla značiti prekretnicu u odnosima između Ruande i Francuske. Ministar vanjskih poslova Ruande Vincent Biruta je izjavio za agenciju Associated Press da je Ruanda mala, ali strateški važna zemlja s 13 miliona stanovnika spremna za novi odnos s Francuskom.

"Možda je najvažnija stvar to što su dvije komisije analizirale historijske činjenice, arhive koji su im bili dostupni, i da su došle do zajedničkog razumijevanja prošlosti, a na osnovu čega možemo graditi snažne veze", kazao je Biruta.

U Macronovoj administraciji su pozdravili izvještaj ocijenivši da je riječ o ključnom koraku koji je pokazao volju vlasti Ruande da ispiše zajedničku historiju i da, iznad svega, gleda u zajedničku budućnost.

Predsjednik Macron smatra da se na ovaj način gradi povjerenje između dviju država, a u međuvremenu razmatra da posjeti Ruandu u sljedećih nekoliko mjeseci.

"Francuska djelovala isključivo u skladu sa svojim interesima"

Izvještaj Ruande, naručen 2017. godine od advokatske kancelarije Levy Firestone Muse iz Washingtona, je zasnovan na brojnim izvorima, među kojima su podaci vlasti, nevladinih organizacija, akademske zajednice, diplomatske mreže i podaci iz drugih izvora. Potcrtano je da je intervjuisano više od 250 svjedoka.

"U godinama prije genocida francuska vlast je naoružavala, savjetovala, obučavala, opremala i štitila Vladu Ruande, a pri tome se uopće nije obazirala na predanost Habyarimanovog režima da dehumanizira i u konačnici uništi Tucije", napisano je u izvještaju.

Konstanovano je da je Francuska tada djelovala isključivo u skladu sa svojim interesima, posebno u aspektu jačanja i širenja utjecaja u Africi.

Ukazano je na to da je intervencija Ujedinjenih nacija (UN) predvođena Franucuskom počela 22. juna, a da je to bilo prekasno da se spase Tuci. Ali istaknuto je da nema dokaza da je francuska vlast ili da je neko personalno neposredno učestvovao u ubijanju.

Nezadovoljsto reakcijom Francuske nakon genocida

U francuskom izvještaju je sadržano da arhivski podaci ne pokazuju spremnost Francuske da bude učesnik ubijanja. S druge strane, u izvještaju Ruande je potcrtano da je Francuska učinila vrlo malo da bi se osudili oni koji su izvršili genocid. Do sada su u Francuskoj osuđene samo tri osobe iz Ruande.

Francuska je kritikovana i zbog toga što nije javno objavila dokumente o genocidu. Tvrdi se da je ova zemlja ignorisala tri zahtjeva za ustupanje dokumenata iz 2019., 2020. i ove godine. Prema franucuskim zakonima, dokumenti o vojnom i vanjskopolitičkom djelovanju mogu decenijama biti klasificirani.

Međutim, u Ruandi smatraju da postoji opravdana nada da se stvari mijenjaju. Naime, 7. aprila, kada je bila komemoracija žrtvama genocida, Macron je odlučio deklasificirati i učiniti dostupnim arhivske podatke iz perioda od 1990. do 1994. godine, a koji se odnose na tadašnjeg francuskog predsjednika i premijera. Vlast Ruande je to pozdravila.

U Parizu je u maju prošle godine uhapšen Felicien Kabuga, koji se tereti da je dobavljao mačete kojima su vršena ubistva. Prošle sedmice je uhapšen i jedan svećenik zbog svoje uloge u genocidu.

Macronova administracija tvrdi da je posvećena iznalaženju potrebnih sredstava da bi se intenzivirali pravni postupci protiv izvršilaca genocida. Pojedinci pretpostavljaju da u Francuskoj živi 100 osoba koje se dovode u vezu s genocidom, prenosi ABC News.