Ekstremne ideologije
2

Ko su pripadnici Lehava pokreta koji su učestvovali na nedavnim protestima u Jerusalemu

V. K.
Lehava pokret dio šireg desničarskog pokreta u Izraelu (Foto: EPA-EFE)
Lehava pokret dio šireg desničarskog pokreta u Izraelu (Foto: EPA-EFE)
U četvrtak 22. aprila u večernjim satima, došlo je do novog sukoba u Jerusalemu, u kojem su učestvovale snage sigurnosti, Palestinci te izraelske desničarske organizacije.

Kako prenose mediji u Izraelu, desetine osoba je povrijeđeno u sukobima, a iza novih protesta u Jerusalemu stoji između ostalog i grupa pod nazivom Lehava, čiji su članovi na protestima skandirali poruke poput "Smrt Arapima".

Procjenjuje se kako je u nasilnim protestima učestvovalo oko 300 pripadnika ove grupe.

Radikalna desničarska organizacija u Izraelu postoji još od 2009. godine, sama ideologija koju promoviraju prisutna je i od ranije, a utemeljena je kroz druge organizacije čiji je rad u Izraelu u međuvremenu zabranjen.

Osnivač ovog pokreta je Ben Gopstein, osoba koja je godinama u Izraelu poznata po isticanju krajnje desničarskih stavova zasnovanih na antikršćanskim i antiislamskim motivima.

Svoje političko djelovanje Gopstein je započeo još tokom kraja osamdesetih godina prošlog stoljeća unutar organizacije Kach, koju je vodio ekstremni desničar Meir Kahane.

Kahane je osnovao političku stranku Kach, a njegova ideologija, kasnije poznata pod nazivom kahanizam, aktivno je promovirana još u periodu sedamdesetih i osamdesetih godina 20. stoljeća.

Simbolica stranke
Simbolica stranke "Kach" i dalje aktuelni u Izraelu (Foto: EPA-EFE)

Organizaciji je zabranjen rad 1994. godine, a pokret je proglašen terorističkim u SAD-u, Evropskoj uniji, Japanu, ali i u samom Izraelu. Također, promoviranje ekstremne ideologije kahanizma zabranjeno je u izraelskom parlamentu.

Njegov učenik Gopstein već je tokom devedesetih godina bio uhapšen zbog sumnje da je ubio jedan arapski par, međutim zbog nedostatka dokaza brzo je pušten na slobodu. Ipak, Gopstein je i kasnije nastavio promoviranje radikalnih stavova, ideologije podjela, a sve je to formulisao kroz osnivanje Lehave 2009. godine.

Ben Gopstein (Foto: EPA-EFE)
Ben Gopstein (Foto: EPA-EFE)

Sama organizacija u suštini ne odstupa puno od ranijih ekstremističkih stavova u Izraelu. Glavni cilj jeste zabrana brakova i asimilacije Jevreja i Arapa, a mnogi analitičari su saglasni kako iza tobožnje zaštite jevrejskog identiteta stoji čisti rasizam zasnovan na najgorim iskustvima iz nacističkog perioda.

"U svjetlu rastuće asimilacije u zemlji, nekoliko organizacija u zajednici već dugi niz godina usmjerava svoju energiju na spašavanje jevrejskih djevojaka. Osnovali smo organizaciju koja se zove Lehava i bori se protiv asimilacije Jevreja i Arapa u Svetoj zemlji", stoji u opisu ove stranice.

Prema podacima, Lehava u ovom trenutku ima oko 10.000 pristalica, većinom mlađih građana, koji djeluju kao aktivisti organizacije te učestvuju u brojnim događajima koje organizuje Lehava.

Neke od akcija koje provodi pokret jesu i sprečavanje organizacije vjenčanja između jevrejskih djevojaka i Arapa, a do sada su u fokus javnosti dospjeli zbog niza incidenata koje su prouzrokovali pokušajima da spriječe ovakve aktivnosti.

Osim toga, brojni aktivisti ove organizacije zaduženi su i za dijeljenje promotivnih materijala koji jasno izražavaju rasističke ideje na kojima je pokret zasnovan.

"Ne želimo da se povrijedite. Ako razmišljate o tome da posjetite jeruzalemske centre ili s namjerom da se zabavljate s Jevrejima - ovo nije mjesto za vas. Možete slobodno šetati po svom selu i tamo naći devojke, a ne ovdje. Ne želimo da se povrijedite, zato poštujte čast naših kćeri", stajalo je na jednom od natpisa u Jerusalemu, koji je šokirao izraelske medije.

Iako se zvanično ne povezuje ni sa jednom aktuelnom političkom opcijom na sceni, brojni izvještaji pokazuju kako je rad ovog pokreta blizak vlastima u Izraelu, a prema određenim navodima Lehava je preko brojnih organizacija bliskih izraelskim vlastima na godišnjem nivou inkasirala i do 175.000 dolara.

Već nekoliko godina na političkoj sceni Izraela postoji ideja koju promoviraju lijevo orijentirane stranke i organizacije da se Lehavi u potpunosti zabrani rad, ali do danas to nije učinjeno.

Ono što Lehava u ovom trenutku koristi, a takvu opciju Kach nije imao, jeste činjenica da je ova organizacija registrovana kao nevladina i neprofitna, za razliku od Kacha koji je dugo bio legitimna politička opcija u Izraelu.

Iako je lideru ovog pokreta zabranjeno kandidiranje za Knesset (izraelski parlament op.a.), organizacija svake godine provodi niz aktivnosti koje nastoje spriječiti suživot Arapa i Izraelaca na području ove države, a na meti su i druge skupine poput LGBT zajednice.

Iako formalno ne smije učestvovati u politici, treba uzeti u obzir činjenicu da se trenutno u Knessetu nalazi Gopsteinov advokat Itamar Ben Gvir, koji na određeni način predstavlja glas upravo radikalnih desničarskih opcija u Izraelu.

Gopstein i Ben Gvir (Foto: EPA-EFE)
Gopstein i Ben Gvir (Foto: EPA-EFE)

Gopstein je tokom prošle godine optužen i za podsticanje mržnje, rasizma i terorizma u Izraelu između 2012. i 2017. godine, međutim i pored brojnih optužbi i dosjea u policiji, desničar je i dalje aktivan u društvenopolitičkom životu.

Skupovi Lehave, iako ni blizu nisu masovni u odnosu na broj pristalica, gotovo uvijek završe nasiljem koje obično podstiče reakciju i druge strane, što je bio slučaj i na protestima u čevrtak.

Iako su nažalost ovakve scene u Izraelu česte, ovaj put one dolaze u politički izuzetno nezgodnom trenutku, kada Izrael još uvijek nije formirao novu vlast nakon izbora, a scene poput ovih dodatno otežavaju pregovore između brojnih opcija koje se trenutno bore za vlast u Knessetu.