U potrazi za vakcinama
11

Amerikanac koji je procesuirao ratne zločince u BiH pomaže bh. Jevrejima tokom pandemije

B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Phillip Weiner je procesuirao zločince iz posljednjeg rata na području Bosne i Hercegovine. Tokom šestogodišnjeg života u Sarajevu imao je blizak kontakt s jevrejskom zajednicom. Tokom pandemije koronavirusa odlučio im je pokušati pomoći.
Radio je za Sud u Hagu za ratne zločine u Jugoslaviji, a u Sarajevu je živio od 2006. do 2012. godine radeći kao međunarodni sudija za ratne zločine. U tom periodu je više od četiri godine prisustvovao obredima povodom Šabata u sarajevskoj sinagogi.

Upoznao je brojne poznate osobe iz jevrejske zajednice koje je pogodio posljednji teški pandemijski val u Sarajevu. Njegovi poznanici iz glavnog grada Bosne i Hercegovine su naveli da je virus uzrokovao smrt pet posto od ukupnog broja osoba iz ove male zajednice.

O Weinerovoj pomoći izvijestila je Jevrejska telegrafska agencija (Jewish Telegraph Agency), a koja je posvećena informisanju o životu Jevreja širom svijeta. Weiner je upozorio da se sarajevski Jevreji nalaze u teškoj situaciji.

"Mnogi Jevreji umiru. To je pravi horor. David Kamhi, eminentni koncertni violinista i diplomata, je preminuo. U teškom zdravstvenom stanju je bio i predsjednik Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini Jakob Finci", rekao je Weiner.

Agencija je istakla da je više od hiljadu građana protestovalo u Sarajevu tražeći ostavke nadležnih zbog loše reakcije na pandemiju. Izdvojili su podatak da je Bosna i Hercegovina registrovala smrt osam hiljada stanovnika od koronavirusa i da je zbog toga među evropskim državama s najvećom stopom smrtnosti.

Naglasili su da u Bosni i Hercegovini još nije počela ozbiljna vakcinacija protiv koronavirusa. Zato Weiner pokušava osigurati vakcine za bosanskohercegovačke Jevreje. Već je kontaktirao Ministarstvo vanjskih poslova Izraela, generalnog konzula Izraela u Bostonu i Američko jevrejsko vijeće u Los Angelesu, ali do sada mu niko nije odgovorio.

Značaj Davida Kamhija za Jevreje i cijelu Bosnu i Hercegovinu

Kako je kazao hazan sarajevske sinagoge Igor Bencion Kožemjakin, građani su se mogli vakcinisati u Beogradu koji je od Sarajeva udaljen šest sati putovanja. No, ukazao je, ovo putovanje skoro da nije moguće za starije osobe, a među kojima je i 90-godišnjakinja koja je prežvjela holokaust. I njegova majka je krajem prošlog mjeseca preminula od virusa. Njegov otac Boris je imao blage simptome zaraze i još nije imuniziran.

Prema podacima Evropskog jevrejskog kongresa, pretpostavlja se da u Bosni i Hercegovini živi 500 Jevreja. Kožemjakin je naveo da mu je generalna sekretarka Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini Elma Softić-Kaunitz istakla da je preminulo pet posto članove ove zajednice.

Kamhi je bio istaknuti član zajednice i jedan od onih koji je preživio holokaust. Imao je pet godina kada je muslimanska porodica pomogla njegovoj porodici da izbjegne iz Sarajeva 1941. godine.

"Kamhi je bio vrlo važan član naše zajednice i vrlo važna osoba za cijelo društvo. Naslijedio sam ga kao hazana. Jevrejska zajednica u Bosni i Hercegovini je 85 posto sefardska i Kamhi je održavao tradiciju. Bio je posljednji koji je znao govoriti ladino jezik - jezik sefardskih Jevreja. To mu je bio maternji jezik", izjavio je Kožemjakin.

I tokom posljednjeg rata Kamhi je dao doprinos i to kao predsjednik Komisije za kulturu Jevrejske zajednice u Sarajevu. Bavio se istraživanjem kulture i tradicije bosanskohercegovačkih Jevreja. Od virusa je preminuo i njegov šurjak, a njegova supruga se uspjela oporaviti.

"Vlast Bosne i Hercegovine nespremna za krize"

Teško bolestan zbog zaraze koronavirusom je bio i Jakob Finci. On je rođen 1943. godine u italijanskom logoru na otoku Rab. Bio je i ambasador, a Jevrejska telegrafska agencija je istakla da je zajedno s Dervom Sejdićem tužio Bosnu i Hercegovinu pred Evropskim sudom za ljudska prava jer je manjinama onemogućeno da budu birani u Predsjedništvo Bosne i Hercegovine. Napomenuli su da presuda da im se to mora omogućiti još nije implementirana.

Finci se uspješno izliječio u Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš", čiji je direktor doktor Ismet Garvrankapetanović. On je također ukazao na to da Bosna i Hercegovina nema dovoljno vakcina.

Agencija je izdvojila analizu utjecajnog Politica, u kojem je navedeno da je bosanskohercegovačka vlast vrlo loše pripremljena za rješavanje kriza koje podrazumijevaju hitno donošenje odluka. Navedeno je da tome doprinose i unutrašnje uređenje zemlje i politički sukobi na etničkoj osnovi.

Weiner obećao da će i dalje tražiti pomoć

Weiner je prepričao i razgovor s Blankom, suprugom Davida Kamhija.

"Čini mi se da smo se vratili u vrijeme rata u Bosni i Hercegovini. Jedina je razlika u tome što ne padaju bombe. Umjesto toga, ljudi obolijevaju i umiru", kazala mu je.

Weiner je obećao da će nastaviti tražiti pomoć za bosanskohercegovačke Jevreje. Podsjetio je da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu obećao da će omogućiti da svi oni koji su preživjeli holokaust širom svijeta budu vakcinisani. Zato se nada da će se to desiti i u Bosni i Hercegovini, piše Jevrejska telegrafska agencija.