Konstitutivnost u fokusu
0

Kako su glasili amandmani hrvatskih eurozastupnika koji su odbačeni u EU parlamentu

S. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Danas je Evropski parlament odbacio sve amandmane hrvatskih europarlamentaraca. Donosimo sadržaj spomenutih amandmana i omjer glasova "za" i "protiv".

Danas je Evropski parlament odbacio sve amandmane hrvatskih europarlamentaraca. Donosimo sadržaj spomenutih amandmana i omjer glasova "za" i "protiv".

Tokom jučerašnjeg dana hrvatski zastupnici predložili su tri amandmana na postojeći Prijedlog rezolucije, koja je ranije u formi Izvještaja usvojena u Komitetu za vanjsku politiku EU parlamenta. I tom prilikom svi hrvatski prijedlozi amandmana su odbačeni.

Sve to dolazi u trenutku velike političke borbe unutar Bosne i Hercegovine u vezi Izbornog zakona.

"Naglašava da su učinkovito uspostavljanje, nezavisno funkcionisanje i odgovornost demokratskih institucija bitna značajka održive demokratije i preduvjet za napredak u procesu integracije u EU, uključujući dobivanje statusa kandidata; upozorava da retorika podjela i secesionistička etnonacionalistička i protuustavna retorika i pokušaji ometanja funkcionisanja institucija podrivaju koordinaciju i odlučivanje o ključnim politikama i reformama u cijeloj zemlji, kao i jedinstvo i trajnu stabilnost, produbljujući podjele između konstitutivnih naroda", kaže se u 18. amandmanu.

Ovaj amandman podržalo je 220 europarlamentaraca, 405 je bilo protiv, a 71 suzdržan.

"Podsjeća da je BiH pridruživanjem Vijeću Europe 2002. godine preuzela obvezu rješavanja nedostataka u svom ustavnom okviru, uključujući usklađivanjem zakona na kantonalnom i federalnom nivou, kao i da je postigla napredak u reformama koje bi BiH transformisale u potpuno funkcionalnu i inkluzivna država koja u potpunosti osigurava prava svih građana i konstitutivnih naroda...", naredni je amandman predložen od strane hrvatskih europarlamentaraca, a koji je ušao u opticaj zalaganjem Izvjestitelja za BiH Pauloa Ranglea.

Za ovaj amandman je glasalo 290 zastupnika, 379 je bilo protiv, a 27 suzdržanih.

"Poziva vlasti, institucije, nositelje funkcija i političke lidere da nastave sveobuhvatne pregovore o izbornoj reformi i žali zbog nesklonosti provedbi tih presuda uklanjanjem svih oblika nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu; naglašava da je na mostarskim izborima bio moguć dogovor, pokazujući političku volju za postizanjem kompromisa, te naglašava da se bilo koji sporazum o pitanjima vezanim za izbore ne smije zloupotrijebiti u druge svrhe osim onih koje je utvrdio Evropski sud za ljudska prava; naglašava potrebu za provođenjem tih promjena po mogućnosti prije općih izbora 2022. godine, osiguravajući primjereno raznoliku političku zastupljenost na svim razinama upravljanja i osiguravajući da se izbori provode u skladu s europskim standardima provedbom OESS-ovog ODIHR-a i relevantnih preporuka Venecijanske komisije; pozdravlja osnivanje interresorne radne skupine za započinjanje pregovora o provedbi ovih presuda i dogovaranje potrebnih promjena Ustava i izbornog zakona, te očekuje konačno rješavanje pitanja demokratske zastupljenosti svih građana i konstitutivnih naroda", zadnji je amandman koji su predložili hrvatski evroparlamentarci.

Za ovaj amandman glasao je 281 zastupnik, 360 je bilo protiv, a 45 suzdržanih.

Hrvatski zastupnici nisu uspjeli da uvjere EU parlament da se spomene konstitutivnost, a niti koncept "legitimnog predstavljanja".