Euro 2020
0

Tok utakmice i penala: Švicarska - Španija 1:1 (1:3)

U terminu od 18 sati igrao se prvi duel četvrtfinala Evropskog prvenstva između selekcija Švicarske i Španije, a tekstualni prijenos meča mogli ste pratiti na portalu Klix.ba.
Španija je u polufinalu i to nakon boljeg izvođenja penala.

Penali:

Peta serija: Oyarzabal šutira za pobjedu. Gol je, Španija ide u polufinale!

Četvrta serija: Vargas će šutirati, ali lopta odlazi preko gola. Španija je pred polufinalom.

Četvrta serija: Moreno je pogodio (1:2).

Treća serija: Akanji je promašio, Simon opet brani.

Treća serija: Rodri je šutirao, ali Sommer brani.

Druga serija: Schar će šutirati. Promašaj, Simon mu brani ovaj loš udarac.

Druga serija: Dani Olmo je siguran (1:1).

Prva serija: Gavranović će šutirati. Siguran je, golmana šalje u jednu, a loptu u drugu stranu. Švicarska vodi sa 1:0.

Prva serija: Busquets šutira i pogađa stativu!

Kraj utakmice

120' - Nakon 120 minuta nema pobjednika pa će se šutirati penali.

120' - Igraju se posljednji trenuci utakmice.

118' - Nova šansa za Španiju, šutirao je sada Moreno, ali jako loše. Sve smo bliži penalima...

116' - Velika šansa! Sada je Busquets šutirao glavom nakon kornera, ali Sommer brani.

112' - Olmo je opet šutirao, lopta je sada otišla preko gola. Sve manje vremena za Španiju.

111' - Šutirao je sada Olmo, Sommer brani.

110' - Velika šansa za Španiju! Alba je ubacio, Moreno je šutirao, ali Rodriguez se bacio i spasio da lopta gotovo sigurno uđe u mrežu.

106' - Počeo je drugi produžetak.

Prvi produžetak

105' - Igraju se posljednje sekunde prvog produžetka.

103' - I nova velika šansa za Španiju! Oyarzabal je sada šutirao, Sommer još jednom brani.

101' - Nova kolosalna šansa za Španiju! Moreno je šutirao sa svega nekoliko metara, ali Sommer fantastično brani.

100' - Nova šansa za Španiju, Moreno je sada šutirao glavom nakon kornera, ali pored gola.

97' - Velika šansa za Španiju! Olmo je šutirao, lopta odlazi malo pored gola Švicarske. Opsada gola Švicaraca u ovim trenucima...

95' - Još jedna šansa za Španiju, sada je Jordi Alba šutirao s distance, ali Sommer brani.

92' - Velika šansa za Španiju! Jordi Alba je ubacio s lijeve strane, Moreno je šutirao sa svega pet metara, ali je lopta otišla malo pored gola.

91' - Počeli su produžeci. Mikel Oyarzabal je ušao u igru, a izašao je Ferran Torres.

Kraj regularnih 90 minuta

90+4' - Španci prave faulove, nema više vremena da završe ovaj meč u regularnih 90 minuta.

90' - Igrat će se još četiri minute sudijske nadoknade. Marcos Llorente je na terenu umjesto Kokea. Na drugoj strani Fassnacht je na terenu umjesto Zubera.

89' - Napadaju Španci, ali bez prave šanse pred golom Švicarske. S druge strane, tim Vladimira Petkovića svoju šansu traži iz kontranapada.

84' - Šansa za Morena, ali golman Švicarske Sommer lagano brani njegov pokušaj.

82' - Veliki pritisak Španije u ovim trenucima, Crvena furija želi u regularnih 90 minuta doći do pobjede.

77' - Crveni karton za Freulera, Švicarska je s igračem manje do kraja meča! Bio je to žestok prekršaj nad Morenom zbog kojeg mu je sudija Oliver pokazao put u svlačionicu, iako se čini da je možda i žuti karton bio dovoljan za ovaj prekršaj.

Prekršaj zbog kojeg je Freuler dobio crveni karton

76' - Opasan napad Španije, ali Olmo je blokiran u posljednjem trenutku. Nakon kornera Pau Torrese se mogao iskupiti za grešku kod gola, ali nije šutirao prema golu Švicarske.

73' - Nastavljaju se napadi Švicarske, kao da je voda ušla u uši igračima Španije koji su potpuno izgubljeni na terenu u ovom trenutku.

Švicarska - Španija 1:1 (Shaqiri)

68' - Goooooooooooooo! Švicarska dolazi do poravnanja i to nakon velike greške u odbrani Španije. Lopta je na kraju došla do Freulera koji nesebično dodaje do Shaqirija, a ovaj rutinski loptu šalje u mrežu. Prije toga su loptu izgubili Torres i Laporte koji su se sudarili su svom kaznenom prostoru.

Trenutak kada je Shaqiri postigao gol za 1:1

67' - Widmer je dobio prvi žuti karton na meču.

64' - Nova velika šansa za Švicarsku! Vargas je dodao do Zubera, on s lijeve strane izlazi sam ispred Simona, šutira, ali španski golman mu uz veliki napor brani udarac.

63' - Nema uzbuđenja u posljednjih šest-sedam minuta, Španija je u posjedu lopte, ali kao da ne žele napasti na gol Švicaraca.

56' - Velika šansa za Švicarsku! Zakaria je glavom šutirao nakon kornera, lopta je otišla malo pored gola.

55' - Morata je izašao iz igre, Moreno je na terenu.

50' - Opet je Olmo bio u centru pažnje, našao je prostor na lijevoj strani i ubacio, ali Koke glavom bezopasno šutira.

47' - Odmah je Olmo bio u šansi, ali mu Sommer brani udarac.

46' - Luis Enrique je napravio izmjenu na poluvremenu. Dani Olmo je ušao u igru, a izašao je Pablo Sarabia.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme, s centra su krenuli igrači Švicarske.

Prvo poluvrijeme

Švicarska - Španija 0:1 (Zakaria autogol 8')

45' - Igrat će se još minuta sudijske nadoknade.

42' - Španci nakon vodećeg gola bezopasni, većinom igraju po lijevoj strani i rijetko dolaze u opasne situacije pred golom Švicarske.

39' - Četvrti korner za Švicarsku, no opet bez prave opasnosti po gol Španije. Elvedi je šutirao visoko preko gola, kaš kao i Akanji u prethodnoj situaciji.

33' - Period nešto bolje igre Švicarske, ali još uvijek ne mogu ozbiljnije zaprijetiti golu Španije. Pokušao je Akanji glavom, ali visoko preko gola.

25' - Gol koji je postignut u osmoj minuti zvanično je pripisan kao autogol Zakarije. Možete ga pogledati na linku ovdje.

23' - Novi problemi za Vladimira Petkovića, i iz igre je zbog povrede izašao Embolo, a na terenu je Vargas.

17' - Španija nastavlja s boljom igrom, sada je Koke šutirao iz slobodnog udarca, ali lopta ide malo preko gola.

8' - Gooooooooool! Španija vodi sa 1:0, strijelac gola je Jordi Alba koji je uz dosta sreće pogodio za vodstvo svog tima! On je nakon centaršuta iz prvog kornera za Španiju dočekao jednu loptu na nekih 20 metara od gola Švicarske, šutirao, a lopta na putu prema mreži pogađa Zakariju i završava u mreži Sommera.

Trenutak kada je Jordi Alba postigao gol za vodstvo Španije

4' - Španija, očekivano, na početku meča ima puno veći posjed lopte.

2' - Prva opasnost i to pred golom Španije, ali Shaqiri je loše šutirao s distance.

1' - Utakmica je počela, Španija je krenula s centra.

17:55 - Igrači izlaze na teren, sve je spremno za početak meča.

17:50 - Pobjednik ovog duela će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela između Belgije i Italije.

17:45 - Glavni sudija današnjeg meča je Michael Oliver iz Engleske.

Španija

17:40 - Španci su među osam najboljih selekcija Evrope došli pobjedom u najboljoj utakmici dosadašnjeg šampionata protiv Hrvatske rezultatom 5:3.

Identično kao u meču između Švicarske i Francuske, nakon regularnih 90 minuta rezultat je glasio 3:3, no Španci su u produžecima pokazali kvalitet i uz dva postignuta pogotka riješili pitanje pobjednika.

Španija je do osmine finala došla kroz grupu sa Švedskom, Poljskom i Slovačkom, a oni još uvijek nisu doživjeli poraz na ovom prvenstvu.

Švicarska

17:40 - Švicarci su u četvrtfinale došli nakon senzacionalne pobjede protiv aktuelnog prvaka svijeta Francuske, a tim koji s klupe predvodi Sarajlija Vladimir Petković izbacio je Trikolore nakon penala.

U regularnih 90 minuta rezultat je bio 3:3 i to nakon što je Švicarska u finišu meča postigla dva pogotka, a kako u produžecima nije bilo pogodaka, pobjednik i putnik u četvrtfinale je odlučen nakon penala.

Tragičar je na kraju bio Kylian Mbappe, koji je promašio penal, odnosno koji mu je odbranio golman Švicarske Yann Sommer.

Švicarci su do osmine finala došli nakon što su u grupi s Italijom, Velsom i Turskom osvojili četiri boda

Sastavi

17:30: Švicarska meč igra u sastavu: Sommer, Rodriguez, Akanji, Elvedi, Zuber, Zakaria, Freuler, Widmer, Shaqiri, Seferović i Embolo.

Selektor Švicarske, rođeni Sarajlija Vladimir Petković, izveo je identičan tim kao za meč protiv Francuske, s tim da u ekipi nema Granita Xhake koji neće igrati zbog žutih kartona. Umjesto njega u timu je Denis Zakaria.

Za Španiju igraju: Unai Simon, Jordi Alba, Laporte, Pau Torres, Azpilicueta, Pedri, Busquets, Koke, Sarabia, Morata, i Ferran Torres.
Španija će ovaj susret igrati u klasičnoj formaciji 4-3-3, a očekuje se da će po krilima igrati Sarabia i Ferran Torres, dok će u vrhu napada biti Morata.

17:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos prve utakmice četvrtfinala Evropskog prvenstva u nogometu između selekcija Švicarske i Španije. Meč se igra na stadionu Gazprom Arena u Sankt Peterburgu.