Odlučio reagirati
271

Inzko u Foči: Uklonit ćemo sve murale posvećene ratnim zločincima

M. G.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko odlučio je poduzeti konkretnije korake kako bi se stalo ukraj veličanju osuđenih ratnih zločinaca, koje je sveprisutno u Bosni i Hercegovini i to prvenstveno u entitetu Republika Srpska.

Kako je rekao Inzko, nije mogao vjerovati kada je 20. aprila ove godine na jednom bh. portalu pročitao da je Ratko Mladić u Foči dobio mural dužine 25 metara.

"Odlučio sam da ću lično obići sve lokacije u Bosni i Hercegovini na kojima se nalaze murali posvećeni njemu. I Kalinovik, i Nevesinje, i Bosansku Gradišku, i Gacko, pa i ovaj posljednji u Foči. Namjeravao sam, nakon izricanja pravomoćne presude, poslati pismo općinskim načelnicima sa zahtjevom da nalože uklanjanje provokativnih murala'', kaže visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko u svojoj poruci bh. javnosti.

Dodao je da je otišao ovih dana u Foču, gdje je namjeravao razgovarati s mladim načelnikom nakon što lično provjeri kako doista izgleda mural posvećen Mladiću.

"No, nakon šoka, grča i nevjerice, koje sam osjetio u ovom gradiću s puno velikih murala s likovima velikih ratnih zločinaca, shvatio sam da je nužno poslati SOS širom civiliziranog svijeta umjesto da molim i prizivam načelničku razboritost kako u Foči tako i u Kalinoviku, Nevesinju i drugdje", kategoričan je Inzko.

Tokom prošlogodišnje komemoracije srebreničkim žrtvama, dodaje Inzko, javno je pozvao Milorada Dodika da skloni ploču sa studentskog doma na Palama posvećenu Radovanu Karadžiću.

"Uporno pokušavam u javnosti otvoriti debatu suočavanja s ratnom prošlosću, koja bi u konačnici trebala dovesti do pomirenja. Nažalost, uzalud. Među 14 prioriteta za pozitivno mišljenje EU za kandidaturu BiH je i pomirenje. Možemo Ii mi odgovoriti da je ispunjen taj uvjet", ističe Inzko.

Naglašava de je situacija danas toliko nakaradna da možemo sačiniti 'turističku' kartu top bosanskohercegovačkih gradova s muralima posvećenim ratnim zločincima.

"Foča je tu zasigurno među 'prvacima'. Brojne su i velike i male ulice i trgovi u RS-u nazvani po pravomoćno presuđenim ratnim zločincima, ali i po onima koji su uspjeli izbjeći ruku pravde, a njihove zločine su dokumentirale i TV kamere. Ove sedmice se širom svijeta, kilometrima daleko od BiH, održavaju komemoracije žrtvama srebreničkog genocida. Od najudaljenije Australije, preko Kanade do Sabora u susjednoj Hrvatskoj prisjećaju se srebreničke tragedije", naglašava visoki predstavnik.

Dodaje da, dok se cijeli svijet s pijetetom i poštovanjem sjeća srebreničkih žrtava, u Bosni i Hercegovini, ili preciznije u entitetu Republika Srpska, svjedočimo štovanju i veličanju arhitekata tih zločina, osuđenih ratnih zločinaca, negiranju genocida u Srebrenici, relativizaciji historijskih činjenica itd.

"I sve to svakim danom sve više i više. Je Ii Vijeće za implementaciju mira implementiralo mir u BiH!? Mogu Ii se po cijelom svijetu komemorirati srebreničke zrtve, a u Bosni i Hercegovini veličati njihov krvnik, koji usred Foče s naslikanom glavom od dva metra svakom normalnom čovjeku ledi krv u žilama. Uključujući visokog predstavnika. Ko će se u takvim uvjetima vratiti u taj grad!? Provodi Ii se tako Aneks 7 Dejtonskog sporazuma!?", pita se Inzko.

Zaključio je da međunarodna zajednica što prije treba razmotriti moguće daljnje korake.

"Veličanje ratnih zločinaca je neprihvatljivo u civiliziranom svijetu i to mora imati posljedice", rekao je Inzko.