Tuga u dolini nišana
299

Porodice se opraštaju od svojih najmilijih: Suze kvase tabute, a jecaji odzvanjaju Potočarima

A. K.
Foto: A. K./Klix.ba
(Foto: A. K./Klix.ba)
Porodice 19 žrtava genocida u Srebrenici koji će danas u Memorijalnom centru u Potočarima pronaći svoj smiraj opraštaju se od svojih najmilijih. Suze kvase kabure i tabute, dok jecaji odzvanjaju dolinom bijelih nišana.

Među najmlađim žrtvama koji se na 26. godišnjicu ukopavaju u Potočarima su Fikret Kiverić i Esnaf Halilović, čije kabure i tabute kvase suze članica njihovih porodica.

U vihoru rata, u julu 1995. godine mučki je pogubljen i Fikret Kiverić koji je u to vrijeme imao 17 godina. Članovi njegove porodice posljednji put su ga vidjeli neposredno prije smrti, a za posmrtnim ostacima tragali su više od dvije decenije.

"Nešto malo kostiju smo pronašli u nekoliko masovnih grobnica i odlučili smo da ih sve pokopamo, kako bi i on konačno pronašao svoj smiraj. Ovi trenuci su posebno teški, ali moramo biti jaki i saburiti. Moramo ići dalje, tako je kako je", priča nam Fikretova sestra Fikreta Tabaković.

Dok suze kapaju niz njeno lice, Fikreta ističe da je njen brat pogubljen u okolnim srebreničkim šumama kroz koje se pokušavao probiti do slobodne teritorije. Međutim, u tome nije uspio.

"Nažalost, nismo bili zajedno s njim kako bismo mu pokušali pomoći u tim teškim trenucima, a od komšija smo čuli da je odvojen te naknadno ubijen. Kako je meni sada, najbolje zna onaj ko se bori sa istim. Cijeli život sada mi jedino olakšava spoznaja da će on imati svoj kabur pored oca i brata", ističe ona.

Oko tabuta Esnafa Halilovića okupile su se njegova sestra i strina Rahima Halilović koja nam tegobnim glasom priča da je on ubijen samo zbog toga što je nosio ime po kojem se zvao.

"Ubijen je samo jer je musliman, a nastradao je u 19. godini. Pamtim ga po njegovoj dobroti. Izgubio je roditelje, a da se spasi otišao je skupa s bratom Almirom. Obojica su ubijeni, a iza njih su ostale dvije sestre koje ne mogu izliječiti svoju tugu", priča nam Esnafova strina.

Esnaf je ubijen na putu spasa, odnosno smrti, a na pronalazak kostju čekalo se više od 20 godina.

"Iz moje je kuće otišao i nikada se više nije vratio. Sve protekle godine su bile izuzetno teške, ali sada konačno imamo mezar na koji ćemo mu moći doći. Trenutno vlada tuga, ali i sreća jer konačno imamo mezar na koji ćemo moći doći i fatihu proučiti", navodi Rahima.

Osim Kiverića i Halilovića, tačno 26 godina od počinjenog genocida u Srebrenici svoj smiraj konačno će pronaći i još 17 žrtava. Azmir Osmanović najmlađa je žrtva koja će ove godine biti ukopana u Potočarima, a imao je svega 16 godina kada je ubijen. Najstarija žrtva je Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine u trenutku kada je pogubljen.