Najmanje pet osoba ubijeno na protestima u Libanu, sukobili se vojska i članovi Hezbollaha
Demonstracije u glavnom gradu Libana organizovane su zbog nezadovoljstva tokom istrage povodom eksplozije u bejrutskoj luci, koja se dogodila u augustu 2020. godine.
Kako bi izrazili nezadovoljstvo istragom, stotine građana okupilo se ispred Palate pravde na području Tayouneh-Badaro gdje su tražili smjenu sudije Tareka Bitara, koji je učestvovao u istrazi.
This is #lebanon today #Hezbollah would burn down the country to remove judge #TarekBitar pic.twitter.com/G1DqMiolFI
— Larissa Aoun (@LarissaAounSky) October 14, 2021
Vrlo brzo, nakon današnjeg okupljanja građana, na ulice je izašla i libanska vojska, zbog čega su se mirne demonstracije pretvorile u sukob između Hezbollaha i Amala s jedne strane i libanske vojske s druge.
"Vojska je vrlo brzo ogradila cijelo područje i rasporedila snage po naseljima. Patrole rade svoj posao i trenutno tragamo za osobama koje su pucale", saopćeno je iz libanske vojske.
More of the clashes taking place today in #Beirut after #Hezbollah & #Amal called for a protest against judge #TarekBitar #Lebanon #لبنان_إنهار pic.twitter.com/xdgSVmfCXH
— Larissa Aoun (@LarissaAounSky) October 14, 2021
Kako prenosi The Guardian, borbe su se dogodile blizu linije fronta iz građanskog rata, gdje su se ranije sukobljavale snage koje su dolazile iz maronitskih kršćanskih četvrti i onih iz šiitskih dijelova grada.
Iako Hezbollah i pokret Amal traže smjenu sudije, premijer džave Najib Mikati pozvao je sve frakcije na uspostavljanje mira te je naglasio kako se Liban ne smije ponovo uvući u nasilje.
Nezadovoljstvo ovih političkih grupa dodatno je podstaknuto i odlukom suda koji je odlučio da Bitar ipak ostane na mjestu šefa istrage, što su predstavnici Hezbollaha i Amala oštro osudili te su najavili kako ovakav potez u narednom periodu može dodatno destabilizirati zemlju i ponovno pokrenuti sukobe unutar Libana.
Više od godinu nakon katastrofalne eksplozije u Bejrutu, koju je izazvalo 2.750 tona amonij-nitrata, krivac za nesreću još uvijek nije pronađen, a porodice žrtava još uvijek su u potrazi za pravdom.
Kobnog 4. augusta 2020. godine u eksploziji je poginulo 218 građana Bejruta, dok je više od 7.000 stanovnika povrijeđeno.