Kantonalna bolnica u Livnu nema sredstava za liječenje, obustavljen hladni program
Direktorica Livanjske bolnice Mladenka Perković, zabrinuta stanjem u zdravstvenoj ustanovi nad kojom je rukovodstvo preuzela prije pola godine, upozorava da je zbog naslijeđenih dugovanja upitna i isplata plata uposlenima, što se nikada nije događalo.
"Dobavljači su godinama isporučivali lijekove i ostalu robu, svjesni da nismo u mogućnosti ispoštovati rok plaćanja od 60 dana po fakturi. Trenutno se nalazimo u situaciji da nas dobavljači uvjetuju avansnom uplatom kako bi izvršili isporuku robe", naglasila je Perković.
Objasnila je da se Kantonalna bolnica Livno finansira temeljem Ugovora o pružanju bolničke zdravstvene zaštite, koji se svake godine potpisuje sa Zavodom za zdravstveno osiguranje tog kantona, ali da novčani iznos koji zavod u ugovoru godišnje bolnici osigurava nije dovoljan za plate uposlenima, ni za redovno poslovanje bolnice u "normalnim" uslovima.
"Plate i naknade se obračunavaju u skladu s kolektivnim ugovorima koje su potpisali sindikati i resorno ministarstvo, a koje je naša ustanova dužna primjenjivati. Za vrijeme pregovora za zaključenje kolektivnih ugovora, koji su se odvijali u Ministarstvu rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih 2018. godine, poslodavci -zdravstvene ustanove su upozoravali da povećanje satnice i koeficijenata neće biti održivo za zdravstvene ustanove ukoliko ministarstvo i Zavod za zdravstveno osiguranje ne osiguraju dodatna novčana sredstva", objasnila je direktorica Kantonalne bolnice u Livnu.
Napominje da je i prije potpisivanja kolektivnih ugovora finansijsko stanje u bolnici bilo loše te da je bolnica poslovala s gubitkom, a stvaranjem dodatnih obveza i neosiguravanjem sredstava za pokriće obveza. Kako naglašava, stvorene su još veće dubioze poslovanja bolnice.
"Pojava pandemije bolesti covid je dodatno pogoršala ionako tešku finansijsku situaciju. Zahvaljujući pomoći i donacijama dobrih ljudi, kojima se i ovim putem zahvaljujemo, uspjeli smo u kratkom vremenu doći do određene količine zaštitnih rukavica, maski, zaštitnih odijela, dezinficijensa i druge zaštitne opreme kako bismo omogućili našim pacijentima i zaposlenicima zaštitu u uslovima u kojima smo se našli", ističe Perković.
Na tako tešku situaciju, kako naglašava, Porezna uprava je u julu ove godine aktivirala Rješenje o ograničenju prava raspolaganja novčanim sredstvima na računu poreznog obveznika iz 2016. godine te vrši nadzor nad plaćanjem prema svim fizičkim i pravnim osobama.
"Ukupan dug bolnice na dan 31. 12. 2020. godine iznosio je 14.391.580.45, KM, bez zakonskih zateznih kamata, a samo dug prema dobavljačima iznosi 6.375.673,68 KM", tvrdi direktorica bolnice u Livnu.
Naglašava kako se u proteklih pola godine, koliko rukovodi ovom zdravstvenom ustanovom, obraćala u više navrata po različitim pitanjima Skupštini i Vladi Kantona 10 kao osnivačima, navodeći kako su od početka postupka prisilne naplate upućeni u sve navedeno, ali da do sada nijednom nije razmatrana konkretna mjera rješavanja problema u zdravstvu.
"Bolnica nikada nije bila u situaciji da se dovede u pitanje isplata plata djelatnicima, a ako se ne poduzmu određene hitne mjere, već sljedeći mjesec nećemo imati dovoljno sredstava za isplatu plaće. Moram navesti kako Zavod za zdravstveno osiguranje isplaćuje regres svojim djelatnicima, što bolnica nikada nije mogla isplatiti" naglasila je direktorica Perković.
Ako Skupština i Vlada ne poduzmu konkretne mjere u cilju otklanjanja problema naslijeđenih gubitaka, Perković upozorava da će biti onemogućen rad Kantonalne bolnice Livno, jedine zdravstvene ustanove na toj teritoriji koja pruža sekundarni nivo zdravstvene zaštite.