SAD sankcionisao dvije izraelske kompanije zbog zloupotrebe uređaja za špijunažu
Pored kompanije NSO Group, Sjedinjene Američke Države na crnu listu stavile su i kompaniju Candiru čije je sjedište također u Izraelu, tačnije u Tel Avivu. Američke sankcije, između ostalog, trebale bi uključivati i ograničenje izvoza američkih tehnologija prema ovim izraelskim kompanijama.
"NSO Group i Candiru su dio rastuće izraelske cyber industrije koja često zapošljava veterane elitnih vojnih jedinica i prodaje softver koji omogućava klijentima da hakuju kompjutere i mobilne telefone osoba", navodi se.
Prošle godine, zvaničnici su otkrili da je NSO-ov licencirani vojni softver Pegasus korišten za nadzor telefona 37 novinara, aktivista za ljudska prava kao i drugih istaknutih ličnosti.
Kompanija, iako se našla na meti kritika, nekoliko puta je isticala da svoje "oružje" prodaje samo narodima u cilju borbe protiv terorizma i teškog kriminala, a sve uz odobrenje izraelske vlade.
"Ovi alati su također omogućavali stranim vladama da sprovode transnacionalnu represiju što je naročito praksa autoritarnih vlada koje ovakvim aktivnostima ciljaju na disidente, novinare i aktiviste koji djeluju izvan suverenih granica države. Takve prakse prijete međunarodnom poretku zasnovanom na jasnim pravilima", saopćeno je iz Američkog ministarstva trgovine.
Prema istraživanju koje su ranije proveli Microsoft i Citizen Lab Univerziteta u Torontu, softver kompanije Candiru također je korišten u svrhu prisluškivanja rada novinara i političkih disidenata širom svijeta, a korisnici su koristili ranjivost Microsoft i Google proizvoda kako bi ostvarili ciljeve špijunaže.
Pored izraelskih kompanija, američko ministarstvo na crnu listu dodalo je i rusku kompaniju Positive Technologies kao i singapursku firmu Computer Security Initiative Consultancy te su naveli da su ove firme trgovale cyber alatima koji se koriste za neovlašten pristup kompjuterskim sistemima.