Ovim je uvažena žalba uprave rudnika na sudsko rješenje doneseno u postupku koji je pokrenula Sindikalna organizacija rudnika.
Rješenjem Kantonalnog suda ponovo su na snazi odluka o prekidu rada za radnike Kreke od 30. jula ove godine i odluka od 12. augusta o utvrđivanju liste radnika rudnika koji se upućuju na prekid rada.
U obrazloženju presude Kantonalnog suda se navodi da je Općinski sud pri donošenju rješenja propustio utvrditi legitimitet Sindikalne organizacije Rudnika uglja Kreka za pokretanje postupka pred sudom, odnosno podnošenje prijedloga za utvrđivanje mjere osiguranja u ime zaposlenika na koje se navedene odluke odnose.
"Ovim su potvrđeni stavovi Rudnika uglja Kreka da Sindikalna organizacija u pravilu izlazi iz nadležnosti i djelokruga svoga rada te organizujući nedozvoljene štrajkove i proteste, opstruirajući procese reorganizacije Rudnika uglja Kreka u dosta slučajeva uzima ulogu advokata, menadžera, ministara, premijera i političara. Nažalost, nezakonitim potezima Sindikata, šteta Rudniku uglja Kreka“ je već pričinjena, a negativne posljedice svi uposlenici ovog rudnika već trpe", navedeno je u saopćenju iz uprave Kreke.
Rješenjem Kantonalnog suda predmet se vraća Općinskom sudu na ponovni postupak u kojem će, imajući u vidu primjedbe znesene u vezi sa legitimitetom Sindikalne organizacije Rudnika uglja Kreka, donijeti novu odluku zasnovanu na zakonu, odgovarajućim činjenicama i pravnim razlozima.
Podsjećamo, situacija u Rudniku uglja Kreka uzavrela je već nekoliko mjeseci, a sve je počelo od uprave rudnika pokretanjem procedure slanja radnika na takozvano čekanje zbog činjenice da se proizvodne organizacione jedinice nalaze u problemu smanjenja proizvodnje, a samim tim i izostanka prihoda.
Grupa od 111 radnika prvobitno je poslana na čekanje, a Sindikalna organizacija na to je reagovala podnoseći tužbu Općinskom sudu u Tuzli, koji je presudio u korist rudara. Međutim, Kantonalni sud je odgovorio drugačije.
Inače, Kreka se nalazi se u najvećim problemima nakon rata, s višemilionskim gubicima, ali i smanjenom proizvodnjom te kvalitetom. Iz Elektroprivrede BiH ranije su naveli da je restrukturiranje neminovno, uz rigorozne poteze i zatvaranje jednog od Krekinih pogona.
Rudare sada zabrinjava i moguća primjena novog pravilnika o radu i pravilnika o radnom učinku, koji bi prema posljednjim informacijama sindikata trebali stupiti na snagu 1. decembra ove godine.
Kako su jučer za Klix.ba potvrdili iz Sindikata radnika Kreke, primjenom novih dokumenata, plaće radnika bi bile smanjene za okvirno 30 posto, što je za njih nedopustivo. Zbog toga spremaju proteste.