Svjedokinja Alagić pojasnila zašto su naknadno pravljene prepravke u ugovoru: Nazvao me Solak
Na sjednici Federalnog štaba 2. aprila je, prema riječima svjedokinje, komandantica Jelka Milićević prvi put rekla da je Vlada FBiH pronašla dobavljača za respiratore, ali Alagić nije znala odgovoriti ko je tačno pronašao Fikreta Hodžića. O tome da će respiratore nabaviti "Srebrena malina" saznala je prilikom potpisivanja ugovora.
Taj ugovor je potpisan 3. aprila, a Fikret Hodžić je tada došao u Federalnu upravu civilne zaštite i sastao se s Alagić i Solakom. Tom prilikom razgovarali su o roku isporuke i dozvoli za uvoz medicinske opreme, a Alagić je rekla i da im je Hodžić objašnjavao razliku između invazivnih i neinvazivnih respiratora.
Međutim, njoj nije poznato da li su kontaktirane stručne osobe koje bi objasnile tu razliku i procijenile respiratore koji se nabavljaju. Inače, nijedan svjedok na dosadašnjim ročištima nije mogao dati odgovor da li su u nabavci ove medicinske opreme, vrijedne više od 10 miliona KM i od velikog značaja za zdravlje stanovništva, učestvovali i medicinski stručnjaci. Jedina osoba koja se neformalno posavjetovala sa stručnjakinjom je sekretarica Fadila Novalića Bahra Džaka. Ona je za respiratore, "iz radoznalosti" pitala svoju prijateljicu doktoricu, a od nje nije dobila zeleno svjetlo.
Zašto Alagić traži od Hodžića da ponovo dostavi informacije?
Na jednom od ranijih svjedočenja uposlenika FUCZ-a, koji je stručni saradnik za javne nabavke, Adnana Hrakovića izneseno je kako mu je Sanita Alagić naredila da u dokumentima koje je pripremao, a 15-ak dana nakon što su pripremani, prepravi oznaku respiratora koji bi trebalo da stignu iz HC-VE003 u ACM-812A. Okolnosti tih naknadnih ispravki je ona danas i objasnila.
Istaknula je da su prilikom potpisivanja ugovora postojale tri ponude za respiratore, a da je ugovor sačinjen na osnovu ponude iz Vlade FBiH, a koja se odnosila na kupovinu 100 respiratora HC-VE003. Zatim navodi da je nekoliko dana kasnije (3-4) nazvao Solak i rekao joj da je došlo do greške u oznaci respiratora u ugovoru te da je ona odmah ispravila sve originalne ugovore, a da je s ostalim službama završila izmjenu oznake naknadno.
Nekoliko sedmica nakon potpisivanja ugovora, otprilike u vrijeme kada je Hrakoviću rečeno da na ostalim dokumentima ispravi oznaku respiratora, Alagić je i od Hodžića zatražila informacije o respiratorima ACM-812A. Međutim, nejasno je zašto je to od njega tražila ukoliko je, kako tvrdi, ponudu s tom oznakom već imala na dan potpisivanja ugovora.
Promjena oznake nije jedini indikator da je dokumentima manipulisano, s obzirom na to da se datumi u više navrata ne poklapaju.
Naime, u jednom od obrazaca koji su sačinili uposlenici FUCZ-a piše da je odobrenje za trošenje novca za nabavku respiratora Solak dao 2. aprila i da je obrazac popunjen na osnovu informacija iz predračuna, odnosno ponude Fikreta Hodžića, a ta ponuda i potpisivanje ugovora sa Srebrenom malinom desila se tek sutradan.
Alagić je ovo objasnila velikom količinom posla u tom trenutku te da je moguće kako je uposlenica greškom prepisala datum s predračuna i da je Solak definitivno odobrenje dao dan kasnije.
Osim toga, nakon što je probijen rok za isporuku respiratora, Alagić je 21. aprila poslala zahtjev Fikretu Hodžiću da objasni zbog čega je došlo do kašnjenja. U svom odgovoru, koji je tokom istrage dostavljen tužilaštvu, stoji da je do kašnjenja došlo zbog zakona iz Kine te da mu je drago što je 80 respiratora uspješno stiglo 25. aprila. Problem je, međutim, u tome što piše da je ovaj odgovor poslat 22. aprila pa je nejasno kako je moguće da u njemu piše informacija o onome što se dogodilo nekoliko dana kasnije.
Odustajanje od ranijih izjava i nepovjerenje prema Tužilaštvu BiH
Svjedočenje Sanite Alagić se u stavu prema Tužilaštvu BiH nije mnogo razlikovalo od prethodnih svjedočenja osoba koje su bile uključene u proces javne nabavke respiratora.
O mnogim stvarima, iako su bile u njenoj nadležnosti, navodno nije imala saznanja, određenih događaja nije mogla da se sjeti i davala je digresivne odgovore. Način na koji je odgovarala na pitanja je vrlo indikativan, a indikativan je i veliki broj prigovora odbrane optuženih, prilikom čega je advokatica Mirna Avdibegović u jednom slučaju tokom prigovora odgovorila na pitanje koje je upućeno svjedoku.
Alagić je, kao i njeni prethodnici koji su svjedočili, djelimično odustajala od iskaza koje je ranije davala tužiocima, navodeći da je "ranije izgovarala ono što je morala, a danas ono što je istina". Navodi da je iskaz davala pod pritiskom, a da na neslaganje sa svojom izjavom tokom ispitivanja nije prigovorila zbog nepovjerenja prema tužilaštvu.
Zbog njenih tvrdnji o ponašanju tužilaca i izjave da ni oni sami ne vjeruju Tužilaštvu "jer idu prigovarati u Američku ambasadu", tužilac Džermin Pašić je zatražio od sudskog vijeća da zaštiti integritet Tužilaštva BiH.