Kompromitovan proces
203

Uposlenici MUP-a KS prijavili nadležne zbog konkursa za prijem 200 policajaca

D. Be.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Uposlenici Ministarstva unutrašnjih poslova KS uputili su prijavu, odnosno pismo na nekoliko adresa u vezi s navodnim nezakonitostima u Javnom konkursu za prijem 200 policijskih službenika u Upravu policije.
U prijavi se navodi da je policijski komesar Nusret Selimović 17. maja 2021. godine donio Odluku o popuni radnih mjesta pozivajući se na zaključak Vlade KS od 16. augusta 2018. godine.

Uposlenici MUP-a koji potpisuju ovu prijavu smatraju da je ta Odluka donesena protivpravno s obzirom na to da u trenutku raspisivanja i provođenja konkursa nije bilo 200 upražnjenih radnih mjesta, odnosno nije ni bilo 200 slobodnih radnih mjesta koja su sistematizovana u važećem pravilniku, što znači da nije bilo zakonskog osnova za raspisivanje Javnog konkursa.

U prijavi se dalje problematizuje i imenovanje komisije.

"U Komisiju su imenovani samo podobni kadrovi i oni koji će (po)slušati 'izbor' Komisije za sigurnost i to: Džafer Hrvat (predsjednik), Ivica Buzik i Željko Klisura (članovi), Madžida Ganibegović-Češkić (član ispred MUP-a KS) i Muamer Kosovac (član komisije u ime Komisije za sigurnost Skupštine KS - osoba s liste eksperata)", navodi se, između ostalog, kao i stručne osobe i tehničke osobe za provođenje testa fizičke spreme.

U pismu se kaže da je kantonalni ministar policije Admir Katica 1. juna ove godine donio odluku o davanju saglasnosti za isplatu komisiji i stručnim osobama za rad počevši od 19. maja 2021. godine u mjesečnom iznosu od po 400 KM za članove i stručne osobe, odnosno 300 KM mjesečno za tehničke osobe.

"Interesantno je da Komisiju za sigurnost Skupštine KS čine predsjednik Elvedin Okerić te stranački članovi Vibor Handžić, Aljoša Čampara i Igor Stojanović, kao i vanjski članovi Faik Špago, Redžo Lemezan i Muhamed Budimlić. Napominjemo da je u posjedu rada kompletne komisije narušena kredibilnost nakon što su isključeni Rasim Lakota, Senad Hasanović i Zvonko Marić, jer se nisu slagali s aktuelnom politikom Komisije za sigurnost, čiji članovi su morali da daju podršku ministru Admiru Katici, jer su predsjednik Komisije za sigurnost Elvedin Okerić, kao i Aljoša Čampara tražili od ostalih članova da podrže ministra Katicu i u slučajevima kada za to nema nikakvog valjanog osnova, što su Hasanović, Marić i Lakota odbijali i nisu htjeli podržati saopštenja koja je u ime Komisije za sigurnost davao Okerić kada je riječ o radu ministra Katice, jer nisu odražavala realno stanje”, navodi se.

Potpisnici prijave problematizuju i imenovanje Muamera Kosovca u komisiju jer je, navode, u sukobu interesa.

"Član komisije Zvonko Marić i ostali članovi su više puta ukazivali na to da je Kosovac u sukobu interesa kada je riječ o samoj komisija i ostalim njegovim djelovanjima u javnim preduzećima i Zavodu za zdravstveno osiguranje, jer je još i kao pripadnik MUP-a KS po osnovu samog sukoba interesa s pozicije policijskog službenika prešao u ZZO KS kao glavni revizor, a istovremeno i član Komisije Tima za borbu protiv korupcije KS. On se dovodi u vezu sa zloupotrebama položaja kada je riječ o odobravanju novca ZZO za potrebe bliskih saradnika te je Kosovac i u drugim javnim preduzećima poput JP Vodovod i kanalizacija bio u sukobu interesa kada je imenovan za predsjednika Skupštine KJKP ViK.”. navedeno je.

Uposlenici MUP-a optužuju nadležne da primjenjuju metode kako bi uposlili policajce bliske stranačkim i porodičnim elitama.

"Svjesni aktuelnog ambijenta napominjemo da je konkretna dosadašnja procedura u MUP-a KS, kada je u pitanju Komisija za izbor te Komisja za sigurnost na čelu s ministrom Čamparom, zasigurno sazrela za akciju 'Konak 2', koju su zbog prijema policajca u GP BiH proveli službenici SIPA-e".

Ovo pismo je dostavljeno Tužilaštvu KS, Tužilaštvu BiH, Federalnoj upravi policije, Uredu za borbu protiv korupcije KS, Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove i Ambasadi SAD-a u BiH.