Da li su pregovori u Neumu povratak taktici "Dejtona" i holbrukovskog zavrtanja ruku
Zatvaranje lidera u zračnu bazu u američkom Ohiju stovorilo je atmosferu u kojoj je do izražaja mogao doći diplomatski stil Richarda Holbrookea, američkog medijatora u pregovorima, koji je baštinio tvrdi stil pregovaranja, sistem ponuda i ucjena te klasičnog zavrtanja ruku.
Balkanski lideri su čak izmislili i novu riječ "holbrukovanje", što znači pregovaranje uz prijetnju sankcijama i kazne, a pomenuti pojam kasnije se koristio i kod sličnih postupaka američke diplomatije širom svijeta.
Nema sumnje da je odluka da se pregovori o izbornoj reformi izmjeste u Neum motivisana potrebom da se taj proces pokuša okončati do kraja aprila i rokova za početak procesa raspisivanja općih izbora. Neum je tako sasvim siguran Palmerov hamletovski "biti ili ne biti" moment, tj. ako propadne "Neum", izbora ili neće biti ili će biti održani po starim pravilima.
Američka administracija dosad je pokazala da ako želi, može naći modalitete izlaska iz krize i "motiviranja" da se dogovor desi, najsvježiji primjer je dogovor za održavanje mostarskih izbora. Težina neumskog momenta još jače dolazi do izražaja u kontekstu novih objava američkih sankcija i očekivanja da se one značajnije "preliju" i na lidere iz Federacije BiH.