Danas počinju Zimske olimpijske igre u Pekingu, BiH ima šest predstavnika
Zimske olimpijske igre u Pekingu zvanično počinju 4. februara i trajat će do 20. februara 2022. godine, iako su neka takmičenja već startovala još 2. februara.
Čast da nose zastavu Bosne i Hercegovine imat će sportisti Elvedina Muzaferija (alpsko skijanje) i Mirza Nikolajev (sankanje).
Ovo je prvi put da na zimskim olimpijskim igrama zastavu nose ženski i muški predstavnik državnog tima, a ovaj protokol je uveo Međunarodni olimpijski komitet na prethodnim Ljetnim olimpijskim igrama u Tokiju 2020.
Naš olimpijski tim od šest sportista čine: Elvedina Muzaferija, Emir Lokmić, Esma Alić (alpsko skijanje), Sanja Kusmuk i Strahinja Erić (skijaško trčanje) te sankaš Mirza Nikolajev.
Peking će također biti i najveći grad koji je ikada organizovao Zimske olimpijske igre, a to će biti prve ZOI održane u Kini za koje budžet iznosi 3,9 milijardi dolara.
U Pekingu će nastupiti oko 2.900 sportista iz više od 90 zemalja svijeta, a prvi put u historiji na ZOI će nastupiti Saudijska Arabija i Haiti.
Zbog pandemije koronavirusa ranije je odlučeno da svi sportisti moraju biti u potpunosti vakcinisani, a borilišta su zatvorenog tipa kako bi se umanjili kontakti među učesnicima i eventualne zaraze.
Također, broj gledalaca će biti vrlo limitiran. Za razliku od Tokija, mjesta neće biti prazna, ali nijedna karta nije puštena u prodaju čak ni kineskoj javnosti. Takmičenjima će moći pristupiti samo oni koji su dobili poziv od organizacijskog odbora. Zanimljivo je da će povlašteni na tribinama moći aplaudirati, ali ne i skandirati.
Peking je sedam sati ispred srednjoevropskog vremena, što je gotovo ista vremenska razlika kao između Tokija i Evrope. To znači da će Igre u Pekingu imati raspored sličan ovogodišnjim ljetnim Olimpijskim igrama.
Peking je 2015. na glasanju pobijedio jedinog preostalog kandidata - Almati (Kazahstan). Oslo (Norveška) je smatran glavnim kandidatom za domaćinstvo, ali je uklonjen iz razmatranja prije konačnog glasanja nakon što je norveški parlament odbio zahtjev za finansiranje, navodeći kao razlog prekoračenje troškova prethodnih Olimpijskih igara.
Izbor Pekinga bio je kontroverzan zbog kineske klime i limitiranih ljudskih prava u zemlji. Američka vlada optužila je Kinu za genocid nad ujgurskim muslimanima u Xinjiangu i za suzbijanje zagovornika demokratije u Hong Kongu.
Kineski olimpijski dužnosnici planiraju ponovno koristiti brojna mjesta koja su bila u upoterebi i za Ljetne olimpijske igre 2008. godine, uključujući Nacionalni stadion (svečanosti otvaranja i zatvaranja), Nacionalni centar za vodene sportove (curling), Nacionalni stadion u zatvorenom prostoru (hokej), Glavni zatvoreni stadion (klizanje), short-track speedskating) i Wukesong Arena (hokej).
Također, izgrađena su i nova borilišta za alpsko skijanje i bob/sankanje. Skijaško mjesto Xiaohaituo udaljeno je više od 80 kilometara od Pekinga, a događaji za skijaško trčanje, nordijsku kombinaciju, skijaške skokove, biatlon i snowboarding održat će se u Zhangjiakouu, skijaškom području udaljenom 120 km od Pekinga.