"Članice će se konsultovati po pitanju teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti ili sigurnosti ako je bilo koja država članica ugrožena", navedeno je u navedenom članu.
Podrazumijeva mogućnost kolektivnog djelovanja 30 država članica. Od osnivanja NATO-a 1949. godine aktiviran je šest puta. Turska ga je posljednji put aktivirala, i to u februaru 2020. godine, kada su sirijske snage ubile njene vojnike na sjeveru Sirije.
Turska je to također učinila i 2015., 2012. i 2003. godine. U dva navrata, 2012. i 2003. je NATO reagovao slanjem vojne pomoći. Poljska se na ovaj član pozvala 2014. nakon što je Rusija izvršila agresiju na Ukrajinu.
Potrebno je razlikovati Član 4 od Člana 5, koji podrazumijeva da napad na jednu državu članicu znači napad na sve ostale članice NATO-a, prenosi CNN.
Podsjećamo, danas u ranim jutarnjim satima počela je ruska vojna invazija na istok Ukrajine. Strani mediji izvještavaju da se eksplozije čuju u nekoliko ukrajinskih gradova, među kojima je i Kijev. Putin uvjerava da njegova država ne namjerava okupirati cijelu Ukrajinu, dok Ukrajinci smatraju da Rusija upravo to želi. Zapad poručuje da će Rusiju oštro sankcionisati, ali je malo izgledno da će vojno reagovati.