Izbjeglička kriza u Poljskoj, medijima zabranili ulazak u centre u kojima se nalaze Ukrajinci
Bježeći od ratnog vihora koji je od 24. februara, kada je počela ruska invazija na Ukrajinu, milione Ukrajinaca natjerao na bijeg, na granicama zemalja koje graniče sa ovom istočnoevropskom zemljom stvorile su se kolone izbjeglica.
Iz svih zemalja koje graniče sa Ukrajinom nailazimo na iste scene – duge kolone ljudi na čijim se licima smjenjuju sreća što su uspjeli pobjeći iz pakla rata, zabrinutost zbog članova porodice i prijatelja koji su ostali i strah od nepoznate budućnosti koju će možda morati graditi daleko od svoje domovine.
Prema podacima Ujedinjenih nacija iz Ukrajine je do sada izbjeglo više od 1,2 miliona ljudi. Najveći broj njih je, barem trenutno, utočište pronašao u Poljskoj, a mnogima su prve stanice prihvatni centri Przemyśl i Korczowa. Tržni centri i hale za skladištenje materijala silom prilika su pretvoreni u centre za izbjeglice. Da su uvjeti u kojima su izbjeglice dočekane daleko od idealnog mogli smo se uvjeriti već prvog dana, jer je jasno kako ni Poljaci, uprkos želji da pomognu svojim susjedima, nisu bili spremni na priliv ovolikog broja izbjeglica iz Ukrajine.
Najvažnije je da smo na sigurnom
Njihova nespremnost se velikim dijelom može opravdati činjenicom da je u Poljsku do sada ušlo više od 700 hiljada izbjeglica. Činjenica je da se većina od tog broja ne zadržava u Poljskoj, a po našim saznanjima u većini slučajeva odlaze za Česku u kojoj se nalazi najveća zajednica Ukrajinaca u Evropi.
Međutim, ubrzo smo, kao i naše kolege iz drugih medijskih kuća, dobili zabranu ulaska. Poljacima definitivno nije u interesu da svijetski mediji objavljuju scene izbjeglice koje spavaju po hodnicima i izlozima tržnih centara ili da dijele jednu spužvu za spavanje na više osoba, te su stoga strogo zabranili pristup medijima.
No, težak polažaj u kojem su se našli zbog ruske invazije i loši uvjeti u prihvatnim centrima u kojima trenutno borave mnogim Ukrajincima trenutno nisu u fokusu.
"Najbitnije je da su moja djeca dobro i da smo na sigurnom", rekla je za Klix.ba jedna Ukrajinka koja je u Korczowi stigla s dvoje male djece.
Ni njeni sugrađani ne kriju sreću što su uspjeli izaći iz Ukrajine. No, tu je i nada da će se uskoro tamo moći vratiti jer, kako ističu, Ukrajina je njihova zemlja.
Nespremnost Evrope
No, ipak, kada sve uzmemo u obzir, neosporna je činjenica da evropske zemlje nisu bile spremne za izbjeglice iz Ukrajine. Potvrdio nam je to i direktor migrantske službe slovačkog MUP-a Ján Orlovský.
On podsjeća da su na ovu krizu najbolje odgovorili građani Evropske unije koji su se u roku samo nekoliko sati organizovali te Ukrajincima ponudili hranu, smještaj, kao i besplatan prijevoz od granice na destinacije širom Evrope.
U vremenu u kojem se neprovjerene i lažne informacije vrlo lako šire, a do onih provjerenih je jako teško doći, zabrana pristupa medijima kako bi se prikrila neorganizovanost i u ovom slučaju uvjeti u kojima borave izbjeglice iz Ukrajine nas novinare podstiču da još bolje radimo svoj posao i pokušamo ukazati na nedostatke, znajući da je to borba Davida i Golijata u kojoj na kraju ne pobjeđuje najsnažniji.